Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-25, 09:20 Autor: Jacek Rudnik

Dzisiaj sesja Rady Miasta Opola. W programie oświadczenie w sprawie sytuacji w pasie przygranicznym Polska - Białoruś oraz podwyżki lokalnych podatków

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni Opola zajmą się na czwartkowej (25.11) sesji m.in. kryzysem na granicy polsko-białoruskiej oraz podwyżką cen biletów MZK, co ma wynikać ze znacznego wzrostu cen paliw, a co za tym idzie kosztów funkcjonowania miejskiej spółki. O ważniejsze aspekty zdalnej sesji miejskich rajców, która rozpocznie się o godz. 10:00 pytaliśmy Przewodniczącego Rady Miasta Opola Łukasza Sowadę.
Projekt uchwały w sprawie oświadczenia rady, dotyczącego sytuacji na granicy z Białorusią, przygotował klub radnych PiS, a po zapoznaniu się z nim, radni pozostałych dwóch klubów w miejskiej radzie miasta chcą wprowadzić rozszerzające oświadczenie poprawki.

W ocenie przewodniczącego opolskiej rady miasta Łukasza Sowady oświadczenie jest czymś na kształt wzmocnienia działań rządu poprzez głos lokalny, a sama poprawka rozszerza je o m.in. dopuszczenie mediów w pas przygraniczny tak, by mogły relacjonować te wydarzenia oraz o zajęcie się migrantami, którym uda się przedostać do Polski.

- Wpłynęła poprawka rozszerzająca to stanowisko radnych PiS i myślę, że dziś zobaczymy, jakie też są nastroje w samej radzie do oceny sytuacji, która nie dotyczy bezpośrednio naszego miasta, a sytuacji nazwijmy to polityczno - społecznej w państwie - mówił w Porannej Loży Radiowej Łukasz Sowada.

Zdaniem Łukasza Sowady migranci są narzędziem w rękach białoruskich władz i co do tego nikt w zasadzie nie ma wątpliwości. Przewodniczący wierzy, że oświadczenie zostanie przyjęte przez większość radnych.

Radni Opola zajmą też stanowisko w sprawie podwyżek cen biletów MZK, a jak argumentował Łukasz Sowada, w przypadku taboru miejskiego Opola, który wykonuje rocznie około 6 mln kilometrów, łatwo policzyć, jak wzrosły koszty funkcjonowania spółki.

- W ciągu dwóch lat paliwo zdrożało o przeszło 20 procent, a miejski zakład komunikacyjny w zasadzie bazuje na paliwie, bo to są przejazdy autobusowe, więc ta podwyżka, która została zaproponowana, nawet nie rekompensuje tego wzrostu cen - argumentował przewodniczący Rady Miasta Opola.

Wstępnie cena biletów jednorazowych, albo krótkoterminowych MZK ma wzrosnąć od 6 do 13 procent, a długoterminowych i miesięcznych o maksymalnie 16 procent.

Jak przypomniał gość RO, Opole ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce ze średnią wieku na poziomie około 5 lat, a standard usługi opolskiego MZK cały czas jest podwyższany.

Na wokandzie tematów zdalnej sesji radnych Opola, która rozpocznie się o godz. 10: jest też m. in. darowizna gruntów na rzecz samorządu województwa pod budowę budynku biurowego.
Łukasz Sowada 01
Łukasz Sowada 02

Zobacz także

1152115311541155115611571158
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »