Radni Opola zajmą się na czwartkowej (25.11) sesji m.in. kryzysem na granicy polsko-białoruskiej oraz podwyżką cen biletów MZK, co ma wynikać ze znacznego wzrostu cen paliw, a co za tym idzie kosztów funkcjonowania miejskiej spółki. O ważniejsze aspekty zdalnej sesji miejskich rajców, która rozpocznie się o godz. 10:00 pytaliśmy Przewodniczącego Rady Miasta Opola Łukasza Sowadę.
Projekt uchwały w sprawie oświadczenia rady, dotyczącego sytuacji na granicy z Białorusią, przygotował klub radnych PiS, a po zapoznaniu się z nim, radni pozostałych dwóch klubów w miejskiej radzie miasta chcą wprowadzić rozszerzające oświadczenie poprawki.
W ocenie przewodniczącego opolskiej rady miasta Łukasza Sowady oświadczenie jest czymś na kształt wzmocnienia działań rządu poprzez głos lokalny, a sama poprawka rozszerza je o m.in. dopuszczenie mediów w pas przygraniczny tak, by mogły relacjonować te wydarzenia oraz o zajęcie się migrantami, którym uda się przedostać do Polski.
- Wpłynęła poprawka rozszerzająca to stanowisko radnych PiS i myślę, że dziś zobaczymy, jakie też są nastroje w samej radzie do oceny sytuacji, która nie dotyczy bezpośrednio naszego miasta, a sytuacji nazwijmy to polityczno - społecznej w państwie - mówił w Porannej Loży Radiowej Łukasz Sowada.
Zdaniem Łukasza Sowady migranci są narzędziem w rękach białoruskich władz i co do tego nikt w zasadzie nie ma wątpliwości. Przewodniczący wierzy, że oświadczenie zostanie przyjęte przez większość radnych.
Radni Opola zajmą też stanowisko w sprawie podwyżek cen biletów MZK, a jak argumentował Łukasz Sowada, w przypadku taboru miejskiego Opola, który wykonuje rocznie około 6 mln kilometrów, łatwo policzyć, jak wzrosły koszty funkcjonowania spółki.
- W ciągu dwóch lat paliwo zdrożało o przeszło 20 procent, a miejski zakład komunikacyjny w zasadzie bazuje na paliwie, bo to są przejazdy autobusowe, więc ta podwyżka, która została zaproponowana, nawet nie rekompensuje tego wzrostu cen - argumentował przewodniczący Rady Miasta Opola.
Wstępnie cena biletów jednorazowych, albo krótkoterminowych MZK ma wzrosnąć od 6 do 13 procent, a długoterminowych i miesięcznych o maksymalnie 16 procent.
Jak przypomniał gość RO, Opole ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce ze średnią wieku na poziomie około 5 lat, a standard usługi opolskiego MZK cały czas jest podwyższany.
Na wokandzie tematów zdalnej sesji radnych Opola, która rozpocznie się o godz. 10: jest też m. in. darowizna gruntów na rzecz samorządu województwa pod budowę budynku biurowego.