Rozpoczęcie laparoskopowego leczenia jelita grubego, zwiększenie liczby zabiegów chirurgii nadnerczy oraz bariatrycznych, czyli chirurgicznego leczenia otyłości - to plany na nadchodzący nowy rok chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Zielone światło na pójście tą drogą - budowy dwóch oddziałów chirurgii, wydała im właśnie rada społeczna szpitala.
- To wynika z potrzeb społecznych, ale także z potrzeb edukacyjnych, ponieważ mamy studentów, którzy muszą poznawać różne działy chirurgii. Musimy ich też starać się trochę zainteresować chirurgią, bo w Polsce jest obecnie ogromny problem jeśli chodzi o liczbę chirurgów - mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału USK i Kliniki Chirurgii UO.
I tak od nowego roku w USK w Opolu zamiast jednego, działać będą dwa oddziały chirurgii: ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej.
- Pacjenci będą mieli w naszym szpitalu szybszy dostęp do realizowania zabiegów operacyjnych w zakresie onkologii, co jest niezwykle ważne. W ramach projektowanej nowej Krajowej Sieci Onkologicznej będziemy wchodzić na pierwszy poziom zabezpieczenia i stąd też ta zmiana - mówi Dariusz Madera, dyr. USK w Opolu.
Dodajmy, że aktualnie w szpitalu trwa modernizacja budynku D, w którym m.in. powstanie miejski POZ.