Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-10-22, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami gruntowymi w tunelu i z zapadniętym peronem?

Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę centrum przesiadkowego Opole Wschodnie inżynier Ireneusz Kłysz. W tej chwili na ukończeniu jest budowa tunelu pod ulicą Oleską. Do 20 listopada na Oleskiej ma pojawić się nowa nawierzchnia, wtedy według planu zakończy się też przebudowa ulicy Rataja.
- Najbliższe 30 dni będzie kluczowe i jeśli nie pojawi się anomalia pogodowa, to jest szansa, że skończymy do końca roku. Widzimy, że chłopaki się zmobilizowali i jest więcej brygad na placu budowy - zaznacza inżynier.

Po zakończeniu inwestycji zmieni się organizacja ruchu. Wówczas kierowcy jadący Batalionów Chłopskich od strony Zaodrza w stronę ulicy Plebiscytowej przejadą tunelem pod ulicą Oleską.

Na naszej antenie informowaliśmy, że przez konstrukcję tego przejazdu, na głębokości 8 metrów pojawiły się wody gruntowe - Zgadza się, to jest woda gruntowa, natrafiliśmy na nią podczas wykopów - Ireneusz Kłysz zaznaczył - Ona nie była nigdzie opisana i napiera między palami, które przeciekają. Projektant powiedział, że palisada nie musi być szczelna i dopuszcza przecieki. Woda sączy się także poniżej - między palami a płytą żelbetową i to tak będzie trwało - mówi inżynier kontraktu, który uzupełnił, że wody gruntowe z dna tunelu będą pompowane za pomocą pomp. Obecnie pracuje jedna z nich, kolejna ma być uruchamiana podczas opadów deszczu.

Przypomnijmy, że o problem wód gruntowych pytaliśmy także rzecznika urzędu miasta. Adam Leszczyński zapewnił nas, że przed rozpoczęciem inwestycji grunt był zbadany do głębokości 17 metrów.

Natomiast w tej chwili wycieki można zauważyć dwa metry powyżej płyty przejazdu, po czym spod foli izolacyjnej dostają się na płytę przejazdu.

Problemy pojawiły się także podczas budowy tunelu pod przejazdem kolejowym, wówczas zapadł się peron dworca Opole Wschodnie. Inżynier Ireneusz Kłysz zwrócił uwagę, że winne temu może być niewłaściwe zastosowanie innowacyjnej metody "piperoofingu" - To jest innowacyjna metoda na naszym rynku i też pewnie nie była do końca sprawdzona przez naszych projektantów. Faktycznie, przepychając konstrukcję tunelu troszkę przesunęliśmy także peron, ale w przyszłym tygodniu ma wejść ekipa, która naprawi peron - zapewnił Ireneusz Kłysz.

Przypomnijmy, warta 140 mln złotych budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie ma ponad rok opóźnienia. Ostatni termin mówi o zakończeniu inwestycji do końca tego roku.
Z Ireneuszem Kłyszem rozmawia Piotr Wójtowicz

Zobacz także

2021-10-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie [ZDJĘCIA] W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne badać piersi, jak unikać wad postawy, a także poznać zasady zdrowego… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50, Wiadomości z regionu W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc planecie" Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić pieniądze oraz pomóc środowisku. » więcej 2021-10-16, godz. 17:53, Wiadomości z regionu Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie autobusy Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich usług, jak i pracy w jej zespole. » więcej 2021-10-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu W opolskich lasach pojawiły się muflony. Skąd się wzięły? Mają charakterystyczne, duże rogi i są najmniejszym przedstawicielem dzikich owiec. Mowa o muflonach, które w naszym kraju najczęściej można spotkać w Sudetach. Kilka dni temu widziane były jednak przez pracowników Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 15:00, Sport i turystyka Zatrzymać rozpędzoną Radomkę. Uni Opole przed kolejnym wyzwaniem Niepokonana w tym sezonie E.LECLERC MOYA Radomka Radom będzie rywalem Uni Opole w 4. kolejce rozgrywek Tauron Ligi. Opolanki nie są jednak na straconej pozycji. » więcej
1170117111721173117411751176
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »