Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-22, 14:33 Autor: Maja Laksy

Powstanie nowy ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. Nadleśnictwo Opole wspomaga fundację Avi

podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
Dzięki tej współpracy powstanie pierwszy profesjonalny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt w województwie opolskim. Dziś (22.09) Nadleśnictwo Opole podpisało bezterminową umowę z Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt - Fundacją Avi. Nadleśnictwo udostępniło w okolicach Turawy 5ha lasów i łąk, na których ma powstać kompleksowy ośrodek leczniczy.
To najważniejsza współpraca, jeżeli chodzi o współpracę dla przyrody, a mówiąc ściślej - dzikich zwierząt. To pierwszy krok do stworzenia czegoś wyjątkowego na terenie naszego województwa - mówi Marek Cholewa, nadleśniczy w Nadleśnictwie Opole.

- Jest szansa na to, że powstanie ośrodek o skali wojewódzkiej. Z Namysłowa, czy z Głogówka ktoś będzie miał problem z rannym, czy chorym dzikim zwierzęciem, będzie mógł się zgłosić do Marty Węgrzyn, dowieźć i tam znajdzie on godne miejsce do leczenia - mówi Marek Cholewa.

Do tej pory Fundacja Avi działała w Łubnianach, na domowej posesji Marty Węgrzyn. Ze względu na małą powierzchnię nie było warunków do przyjmowania i pomocy większym, dzikim zwierzętom. Otrzymane grunty na nową siedzibę pozwolą to zmienić.

- Skupialiśmy się tylko na leczeniu i rehabilitacji ptaków i małych ssaków. Niestety na większe ssaki, typu jeleniowate już miejsca nie mieliśmy, dlatego wstrzymaliśmy przyjmowanie tego typu gatunków - tłumaczy Marta Węgrzyn z Fundacji Avi.

W nowej siedzibie będą prowadzone również działania edukacyjne, które mają poprawić los dzikich zwierząt. Fundację Avi, która musi wyposażyć ośrodek w niezbędny sprzęt, m.in. taki jak lotnie, woliery, czy wybiegi adaptacyjne można wesprzeć za pomocą darowizn. Numer konta fundacji widnieje na jej profilu na Facebooku.
Marek Cholewa
Marta Węgrzyn

Zobacz także

2024-12-31, godz. 16:20, Sport i turystyka IV Szybka Piątka Jurka Siemaszki. 300 śmiałków na starcie Rok zakończyli na sportowo. IV Szybka Piątka Jerzego Siemaszki za nami. W tym roku na linii startu stanęło 300 zawodników, a wydarzenie odbywa się na cześć zmarłego 4 lata temu maratończyka Jerzego Siemaszki. » więcej 2024-12-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Samorząd województwa kupuje nowe pociągi. Na początek 5, docelowo nawet 20 Nawet 20 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych może trafić w najbliższych latach na tory województwa opolskiego. Zarząd regionu podpisał dziś (31.12) umowę na zakup jednostek Elf trzeciej generacji. » więcej 2024-12-31, godz. 08:25, Wiadomości z regionu Morsy z Opola powitają Nowy Rok w lodowatej wodzie Tradycji stanie się zadość. Jak co roku, opolskie morsy spędzą sylwestra na kąpielisku Bolko w Opolu. Miłośnicy zimnej kąpieli zapraszają wszystkich mieszkańców, aby wspólnie z nimi wejść do lodowatej wody. » więcej 2024-12-30, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Opole: coraz więcej dzieci trafia do pieczy zastępczej. Problem dotyczy m.in. młodych rodziców Rośnie liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeszcze 3 lata temu przebywało w niej 72,4 tys. dzieci, teraz jest to już 77 tysięcy. Jednocześnie spada… » więcej 2024-12-30, godz. 16:50, Wiadomości z regionu Mgła czy smog? Co się stało z powietrzem w Opolu? Opole w weekend biło niechlubne rekordy przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Według stacji pomiarowych w stolicy regionu normy PM10 były trzykrotnie wyższe niż w chociażby w Krakowie, który słynie z walki ze smogiem… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »