Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-13, 08:56 Autor: Justyna Maćkowiak

"Możemy zapłacić lekarzom więcej, ale pytanie - do jakiej granicy możemy dojść". Zuzanna Donath-Kasiura o opolskiej psychiatrii

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Skomudek]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Skomudek]
- Opolski samorząd od wielu lat bardzo się stara, aby poprawić ochronę zdrowia psychicznego w regionie - powiedziała w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.
Przypomnijmy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu poinformował o chęci zlikwidowania jednego z trzech oddziałów psychiatrycznych dla dorosłych. Ma on zostać zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Problemem od lat jest brak lekarzy specjalistów i niedofinansowanie psychiatrii. - Staramy się od 2019 roku przyciągnąć lekarzy do naszego regionu - dodaje gość Radia Opole. - Staramy się kształcić lekarzy, również psychiatrów w naszym województwie. My jako województwo pomagamy w ściąganiu lekarzy zza wschodniej granicy - z Ukrainy, Białorusi. Dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek prowadzi również współpracę z agencjami pracy.

- Jeśli uda nam się pozyskać lekarzy, dyrekcja szpitala wycofa się ze swoich planów przekształcenia oddziału psychiatrycznego w ZOL - podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura. - Można zapłacić więcej, ale pytanie do jakiej granicy możemy dojść. Lekarze już nie chcą zarabiać 14 tysięcy złotych brutto albo 140 zł za godzinę na kontraktach. To są już stawki zbyt małe. Ale lekarze wprost mówią, że oni nie chcą - jeżeli mają do wyboru lżejszą pracę, nie chcą wykonywać pracy cięższej.

Zakład Opiekuńczy-Leczniczy z 35 miejscami ma zastąpić szpitalny oddział C od 1 października.
Zuzanna Donath-Kasiura cz. 1
Zuzanna Donath-Kasiura cz. 2

Zobacz także

2021-10-15, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Dr Paweł Grzesiowski: "Powinniśmy bardziej pokazywać, że jest wybór między ucieczką przed śmiercią a lekkomyślnym rezygnowaniem ze szczepienia" Na Opolszczyźnie przeciw COVID-19 w pełni zaszczepionych jest 46% mieszkańców. Najwięcej w Opolu (56,4%). W związku z rosnącą liczbą zakażeń w kraju i w regionie oraz wolnym tempem szczepień, urząd marszałkowski wspólnie ze… » więcej 2021-10-15, godz. 18:43, Patronaty - polecamy Rusza kampania „Różowe Opole Kobiet Sukcesu. Pokonaj Raka – profilaktyka, wparcie i edukacja” Różowe Opole to kampania edukacyjna, skierowana do kobiet i ich bliskich, której celem jest zwiększenie wiedzy mieszkanek Opola i Opolszczyzny na temat ich praw i swobód obywatelskich w budowaniu świadomości i czujności onkologicznej… » więcej 2021-10-15, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Kolizja na "krajówce", dachowanie pojazdu na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA] Do dwóch zdarzeń doszło po południu na opolskich drogach. » więcej 2021-10-15, godz. 12:00, Sport i turystyka Odra Opole wraca do ligowej rywalizacji. Dzisiaj mecz z Puszczą Niepołomice Po przerwie na mecze reprezentacji Polski na ligowe boiska wracają piłkarze Odry Opole. W meczu 13. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi niebiesko-czerwoni zagrają na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. » więcej 2021-10-15, godz. 07:30, Sport i turystyka Body positive, czyli ciałopozytywność. Rozmowa z dr Anną Czerner Ciałopozytywność ma być alternatywą dla wysoko wyśrubowanego i dość wąsko rozumianego kanonu piękna w kulturze. Temu zjawisku przyglądaliśmy się z socjolożką dr Anną Czerner. » więcej
1165116611671168116911701171
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »