Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-20, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytet Opolski chce sprowadzić do Polski 20 osób z Afganistanu. "Z poczucia odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu"

Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego chcą sprowadzić do Polski 20 obywateli Afganistanu. To rodzina jednego z wykładowców i studenci, którzy wcześniej byli na wymianie studenckiej na opolskiej uczelni. Akcja jest odpowiedzią na ich apele o pomoc w wydostaniu się z rąk Talibów.
Doktor Michał Wanke z Katedry Nauk o Kulturze i Religii, który koordynuje akcję na uniwersytecie tłumaczy, że opolska uczelnia od dawna współpracowała z Afganistanem. Stąd poczucie odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu - Boją się tego, że jako osoby, które podróżowały do tej zepsutej Europy czekają ich kłopoty. Czyli mówimy o 13-osobowej rodzinie naszego pracownika i 7 studentach, którzy zwrócili się do nas o pomoc

W akcję włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister MON Marcin Ociepa zapewnia, że lista osób została już przekazana do Kabulu. Teraz ich zadaniem jest dotarcie do samolotu, który czeka na płycie lotniska. - Sytuacja jest trudna, bo to oznacza, że muszą przedrzeć się przez posterunki Talibów, którzy mogą, ale nie muszą ich przepuścić. Jeśli to się uda, wówczas będą wywoływani na kolejnych posterunkach: amerykańskim, brytyjskim i polskim do polskiego samolotu, którym będziemy starali się przewieźć ich do Uzbekistanu, skąd do Polski mają dotrzeć samolotami LOT - mówi wiceminister MON.

W sprawie pomocy głos zabrała również opolska posłanka Marcelina Zawisza: - Wystosowaliśmy dzisiaj interwencję poselską, aby upewnić się, czy te osoby rzeczywiście były na liście osób przeznaczonych do ewakuacji.

- Ja na ten temat rozmawiałem z Marcinem Przydaczem, czyli osobą w MSZ, który koordynuje tę sprawę - zapewnił wiceminister Marcin Ociepa.
Tomasz Wanke, Marcelina Zawisza, Marcin Ociepa

Zobacz także

2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej 2024-11-08, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2024-11-07, godz. 19:00, Gospodarka Erasmus+ czy SkillPoland. W Opolu promowano programy i konkursy edukacyjne dla uczniów Ciągły rozwój i praktyka - takie wnioski płyną z konferencji zorganizowanej dziś (07.11) w Opolu, a skierowanej do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół zawodowych. » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Gospodarka Budowa spalarni przy ul. Podmiejskiej w sądzie. Jest wyrok WSA - Ten wyrok w żaden sposób nie zatrzymuje inwestycji - mówią przedstawiciele opolskiego ratusza. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu dotyczący trwających procedur administracyjnych, które finalnie mają pozwolić… » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA] Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję do naszej rozgłośni zgłosił się pan Bogdan, który jest osobą niepeł… » więcej
55565758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »