Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-22, 12:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Protest Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego w związku z wyróżnieniem Strajku Kobiet w konkursie im. Jana Całki. Pismo trafiło do prezydenta Opola

Pismo trafiło do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Pismo trafiło do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przeciwni wyróżnieniu przyznanemu Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet w ramach nagrody im. Jana Całki. Inicjatywa ta została wyróżniona przez kapitułę konkursu w kategorii Pożytek Roku 2020.
- Jednym z głównych haseł strajku kobiet było nawoływanie do aborcji - mówi Piotr Dworakowski, pełnomocnik koła Młodzieży Wszechpolskiej, Okręg Opolski. - Pierwszorzędnym prawem człowieka jest prawo do życia. Natomiast nawołując do aborcji przedstawiciele Strajku Kobiet chcą odbierać to prawo swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom. Co więcej, główną linią ataku był Kościół, który dla nas - katolików - jest niezwykle ważny. To miejsce święte i ważne również z punktu historii Polski.

- Strajk Kobiet atakuje najważniejsze dla nas wartości - dodaje Mateusz Balsewicz, rzecznik prasowy Ruchu Narodowego Opolskie. - My jako Ruch Narodowy, szerzej jako Konfederacja, stoimy na straży wartości, takich jak wiara, rodzina, moralność. Dla nas jest nie do zaakceptowania nadanie takiej nagrody organizacji, która zasłynęła swoją wulgarnością, niszczeniem pomników i kościołów. Dodatkowo, przypomnę, że w regulaminie nadania nagrody im. Jana Całki są takie kryteria jak działalność na rzecz miasta i mieszkańców, dbałość o dobro ogólne, uczciwość i nieposzlakowana opinia. Żadnego z tych kryteriów Strajk Kobiet nie spełnia.

W związku z tym przedstawiciele obu frakcji złożyli w formie protestu pismo do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który jest przewodniczącym kapituły konkursu im. Jana Całki.

W odpowiedzi biuro prasowe ratusza przekazało, że "Strajk Kobiet był powszechnym i ogólnopolskim protestem kobiet wobec ograniczania ich praw i sprowadzania do roli maszyny do rodzenia dzieci."

- Przypomnę, że strajki wybuchły w proteście na nielegalną decyzję Trybunału Julii Przyłębskiej. Wyróżnienie, które otrzymał Strajk Kobiet nie jest od środowisk narodowych tylko nosi imię św. pamięci Jana Całki, który przecież przez całe życie walczył z peerelowską władzą i negatywnie był nastawiony do Prawa i Sprawiedliwości. Występowanie narodowców w jego obronie sprawia, że Jan Całka chyba się dzisiaj w grobie przewraca - komentuje Dariusz Król, naczelnik biura prasowego opolskiego urzędu miasta.
Piotr Dworakowski
Mateusz Balsewicz
Dariusz Król

Zobacz także

2024-11-01, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole: rusza nowa linia numer 30. Dojedziemy nią m.in. do ulicy Krapkowickiej Rusza nowa linia autobusowa w stolicy regionu. Linia numer 30 wystartuje w poniedziałek (4.11). Połączy dworzec Opole Wschodnie z centrum przesiadkowym Opole Południe. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na przykład z ulicy Oleskiej… » więcej 2024-11-01, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Jak długo będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzu w Opolu-Półwsi? Tylko dzisiaj (01.11) czy przez cały weekend? Nie ma pewności, jak długo potrwa zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarza w Opolu-Półwsi wobec długiego weekendu z dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2024-11-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny. » więcej 2024-11-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Przez 120 lat służył lokalnej społeczności. Warto odwiedzić zabytkowy cmentarz w Opolu Kraków ma Cmentarz Rakowicki, Warszawa ma Powązki, a Opolanie mogą odwiedzać zabytkowy cmentarz przy ul. Wrocławskiej. To tam przy głównej alei odnajdziemy np. groby dziadków Ewy Demarczyk. Z zachowanych do dziś nielicznych przedwojennych… » więcej 2024-11-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu "Korzystajmy ze zniczy z drugiej ręki". Kolejna zniczodzielnia pojawiła się na opolskim cmentarzu Coraz więcej osób korzysta ze zniczodzielni, czyli regału, na którym można pozostawić zniszcz, pod warunkiem, że nie jest on zużyty. Niemal na każdej opolskiej nekropolii takie miejsce można spotkać. Ostatnio zniczodzielnia pojawiła… » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »