Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-06-19, 11:45 Autor: IAR/Bogusław Kalisz

Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk

Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego STS-u. Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Pejzaż”. Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

W sumie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. Przez niemal sześć dekad nie odbył się tylko raz, w 1982 roku, z powodu trwającego stanu wojennego. Cztery razy nie odbył się w czerwcu - w 1986, 2010, 2017 i 2020 roku. W ubiegłym roku imprezę przeniesiono na wrzesień z uwagi na pandemię koronawirusa. Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Zobacz także

2021-06-14, godz. 07:14, Sport i turystyka Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Słuchaj RO 3 SPORT Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w Polsce. Nie wymaga żadnego sprzętu ani przygotowania. Każdy może to robić - wystarczy ubrać adidasy, wyjść z domu i ruszyć przez park. Jak dobrze przygotować się do… » więcej 2021-06-13, godz. 18:34, Sport i turystyka Żużel: Kolejarz Opole zdeklasował niemiecki Wolfe Wittstock Drużyna Kolejarza Opole bardzo pewnie pokonała na własnym torze Wolfe Wittstock 69:21 w meczu 2. Ligi Żużlowej. Dla opolan było to piąte zwycięstwo w sezonie, którzy z kompletem punktów prowadzą w tabeli. » więcej 2021-06-13, godz. 18:31, Wiadomości z regionu Z Odry przy ul. Brzegowej w Opolu wyłowiono zwłoki mężczyzny W Odrze przy ul. Brzegowej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pod numer alarmowy 112 zadzwoniła osoba, która zgłosiła, że po Odrze najprawdopodobniej dryfuje… » więcej 2021-06-13, godz. 16:11, Sport i turystyka Odra przegrywa z Widzewem. Opolanie kończą sezon na ósmym miejscu W ostatnim meczu sezonu 2020/2021 Fortuna I ligi opolska Odra przegrała na wyjeździe z Widzewem Łódź 1:2. Niebiesko-czerwoni rozgrywki na zapleczu ekstraklasy zakończyli na ósmej pozycji. » więcej 2021-06-13, godz. 10:00, Sport i turystyka Żużel: Wygrana wręcz obowiązkiem. Kolejarz Opole podejmie Wolfe Wittstock Niemieckie 'Wilki' z Wittstocku będą w niedzielę (13.06) rywalami Kolejarza Opole. Dla opolskich żużlowców to będzie piąte spotkanie w sezonie, dla ekipy z Niemiec - drugie. » więcej
1314131513161317131813191320
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »