Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-06-19, 11:45 Autor: IAR/Bogusław Kalisz

Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk

Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego STS-u. Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Pejzaż”. Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

W sumie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. Przez niemal sześć dekad nie odbył się tylko raz, w 1982 roku, z powodu trwającego stanu wojennego. Cztery razy nie odbył się w czerwcu - w 1986, 2010, 2017 i 2020 roku. W ubiegłym roku imprezę przeniesiono na wrzesień z uwagi na pandemię koronawirusa. Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Zobacz także

2021-07-01, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Ekolodzy nie wstrzymają prac przy budowie centrum przesiadkowego Opole-Wschodnie. GDOŚ wydał pozytywną opinię Spór z ekologami o budowę centrum przesiadkowego Opole-Wschodnie zakończony. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała w mocy decyzję środowiskową dotyczącą tej inwestycji. Po analizie odrzucono protesty ekologów, co potwierdza… » więcej 2021-07-01, godz. 07:32, Sport i turystyka Odra Opole poznała ligowy "rozkład jazdy" Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił terminarz rundy jesiennej Fortuna I ligi. Sezon opolska Odra rozpocznie na własnym boisku. » więcej 2021-07-01, godz. 07:00, Sport i turystyka Wzmocnij organizm tym, co daje natura! O medycynie naturalnej w RO 3 SPORT Cenne właściwości lecznicze czarnego bzu są od lat doceniane w medycynie naturalnej. Z czarnego bzu można samodzielnie zrobić soki i syropy, cenne dla człowieka są szczególnie kwiaty i owoce czarnego bzu. » więcej 2021-06-30, godz. 20:30, Sport i turystyka W końcu nowe twarze przy Oleskiej. Do Odry dołączają obrońca i pomocnik Mateusz Maćkowiak i Cezary Sauczek to nowi zawodnicy opolskiej Odry. Pierwszy z nich to lewy, boczny obrońca. Drugi występuje na pozycji skrzydłowego. » więcej 2021-06-30, godz. 18:30, Sport i turystyka Żużel: dwie niewiadome. Awizowane składy na derby "Kolejarzy" W sobotę (03.07) przy Wschodniej dojdzie do pojedynku niepokonanych w tym sezonie w 2. Lidze Żużlowej zespołów Kolejarzy z Opola i Rawicza. Menadżerowie obu ekip podali składy na to spotkanie. » więcej
1289129012911292129312941295
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »