Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-06-19, 11:45 Autor: IAR/Bogusław Kalisz

Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk

Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego STS-u. Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Pejzaż”. Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

W sumie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. Przez niemal sześć dekad nie odbył się tylko raz, w 1982 roku, z powodu trwającego stanu wojennego. Cztery razy nie odbył się w czerwcu - w 1986, 2010, 2017 i 2020 roku. W ubiegłym roku imprezę przeniesiono na wrzesień z uwagi na pandemię koronawirusa. Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Zobacz także

2021-07-09, godz. 10:00, Sport i turystyka Żużel: Kolejarz znów bez lidera? Składy na mecz z Landshut Devils Poznaliśmy awizowane składy na niedzielny (11.07) mecz Kolejarza Opole z Landshut Devils. W opolskim zestawieniu jest najskuteczniejszy zawodnik 2. Ligi Żużlowej Jacob Thorrsell. Być może Szweda jednak po raz drugi z rzędu w Kolejarzu… » więcej 2021-07-09, godz. 07:45, Sport i turystyka Transmisja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w RO 3 SPORT W krakowskiej Tauron Arenie rusza dziś (09.07) XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Dla polskiej reprezentacji siatkarskiej będzie to ostatni sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. » więcej 2021-07-09, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Studenci Legii Akademickiej założyli mundury i poznają żołnierskie rzemiosło w koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej Studenci biorący udział w Legii Akademickiej zostali już skoszarowani w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. W trakcie semestru letniego młodzi ludzie poznawali w teorii regulaminy i zasady żołnierskiego rzemiosła. Teraz przyszedł… » więcej 2021-07-08, godz. 18:00, Sport i turystyka Siatkówka: w składzie UNI coraz mniej niewiadomych Siatkarskie UNI Opole przedłużyło kolejne kontrakty z zawodniczkami, które występowały w klubie w poprzednich rozgrywkach. Chodzi o trzy siatkarki. » więcej 2021-07-08, godz. 16:09, Wiadomości z regionu Radio Biwak zawitało na Opolszczyźnie. Odwiedzili nas dziennikarze Radia Rzeszów Polskie Radio Rzeszów obchodzi jubileusz 70-lecia, z kolei wakacyjna audycja „Radio Biwak” gości na antenie od 30 lat. Z tej okazji podkarpacka rozgłośnia wyruszyła w Polskę i zagościła w Opolu. Camper Radio Biwak wspólnie z dziennikarzami… » więcej
1281128212831284128512861287
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »