Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-06-18, 20:29 Autor: Katarzyna Doros

"Dzięki temu, że teraz jest mniej zakażeń, pracuje się spokojniej. Możemy odebrać zaległe urlopy". Sanepid o ostatnich miesiącach pracy w pandemii

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna [fot. Katarzyna Doros]
Dla pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu i stacji powiatowych początki epidemii COVID-19 były bardzo ciężkie. Teraz, kiedy wyraźnie zmalała liczba zakażeń koronawirusem i trwają szczepienia, inspektorzy sanitarni mogą wrócić do innych obowiązków, ale i odebrać zaległe urlopy.
- Musieliśmy działać bardzo szybko działać, dotrzeć do osób zakażonych, przeprowadzić z nimi wywiad, odizolować - mówi Anna Matejuk, Opolski Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny. - Osoby pracujące w inspekcji sanitarnej były bardzo obciążone, pracowały 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do czasu utworzenia systemów informatycznych było nam bardzo ciężko, od września dzięki temu, że pojawił się nowy system, który nas znacznie odciążył, łatwiej się pracowało.

Jak podkreśla szefowa opolskiego sanepidu, dzięki temu, że teraz mamy mniej zakażeń, pracuje się spokojniej i bardziej dokładnie. - To ma też duże przełożenie na to, że wreszcie możemy wykorzystać urlopy, które mamy zaległe z ubiegłego roku. To, że mieliśmy fale, że trzecia fala zakażeń minęła, to nie znaczy, że my zajęliśmy się tylko covidem. Na początku tak było i dotyczyło to nie tylko pracowników z działów epidemiologii, który jest wiodącym. Od kilku miesięcy realizujemy już wszystkie nasze statutowe obowiązki. Sprawujemy nadzór nad jakością żywienia, nadzór nad jakością wody, nad zakładami pracy i nad inwestycjami nowymi, które powstają, a muszą być odebrane. Przygotowujemy się na jesień do zwiększonej liczby zakażeń. Mam nadzieję, że ta statystyka nie będzie podobna do tej, którą obserwowaliśmy przy drugiej i trzeciej fali zakażeń - mówi.

- Sytuacja położenia naszego regionu i liczby mieszkańców rzutowały na to, że na Opolszczyźnie była duża zapadalność na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców - dodaje Anna Matejuk.

Według danych WSSE od 11 marca 2020 roku, kiedy na Opolszczyźnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, w regionie na COVID-19 zachorowało 69 907 osób. Zmarło 2043 chorych.
Anna Matejuk cz.1
Anna Matejuk cz.2

Zobacz także

2021-06-28, godz. 17:10, Sport i turystyka Łukasz Winiarczyk piątym zawodnikiem, który odchodzi z Odry Po pięciu latach Łukasz Winiarczyk żegna się z Oleską. To piąty piłkarz, który przed zbliżającym się sezonem opuszcza szeregi opolskiej Odry. » więcej 2021-06-28, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Zmiany w centrum Opola. Fragment ul. 1 Maja wyłączony z ruchu Od godziny 06:00 zamknięty dla ruchu jest fragment ulicy 1 Maja między ulicami Armii Krajowej i Reymonta. Z powodu przebudowy tego odcinka do września kierowcy będą musieli korzystać z objazdów przez ulicę Armii Krajowej, a także… » więcej 2021-06-28, godz. 09:00, Sport i turystyka Koszykówka: trzech zawodników przedłużyło kontrakty z I-ligową Politechniką Opolską Coraz więcej wiemy o składzie Weegree AZS-u Politechniki Opolskiej na kolejny sezon. Klub ogłosił, że umowy zostały przedłużone z trójką zawodników, którzy reprezentowali barwy akademików w ubiegłych rozgrywkach. » więcej 2021-06-28, godz. 08:00, Sport i turystyka Optymizm przed igrzyskami. Arkadiusz Michalski z Pucharem Polski Arkadiusz Michalski z Budowlanych Opole triumfował w rozgrywanym w Polkowicach Indywidualnym Pucharze Polski. Jako jedyny w punktacji Sinclaira przekroczył 400 oczek. » więcej 2021-06-28, godz. 07:00, Sport i turystyka Aleksander Doba o sile marzeń w RO 3 SPORT Jak można realizować swoje marzenia? Jak chwytać chwile radości? Czym jest pasja życia? Dlaczego niektórzy decydują się na ekstremalne podróże, doświadczenia? I jaką cenę przychodzi za to płacić? » więcej
1294129512961297129812991300
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »