Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej Odry - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Są pierwsze interwencje strażaków.
Po południu WCZK, na podstawie opracowań Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, przekazało ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanu wód w dorzeczu Odry.
- W obszarach występowania opadów o charakterze burzowym, mogą wystąpić lokalne, gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Niewykluczone chwilowe przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75 proc. (...) Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) - poinformował WCZK w Opolu.
Pojawiające się punktowo krótkotrwałe ale dość intensywne opady deszczu mobilizują do interwencji opolskich strażaków. - W ciągu ostatniej godziny (17:30-18:30) wypompowywali wodę z zalanego garażu w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki - poinformowała Radio Opole mł. asp. Elżbieta Zalewska, dyżurna stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej pompują też wodę z zalanej drogi wojewódzkiej w ciągu ul. Grodkowskiej w Nysie, wcześniej podobne działania przeprowadzono w Pietrowicach Głubczyckich. Ulewa podtopiła również piwnicę wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Nysie, ale działania strażaków w tym miejscu dobiegają powoli końca. KW PSP notuje nieznacznie zwiększoną liczbę interwencji, jednak wyjazdy nie mają na tę chwilę jakiegoś zmasowanego charakteru.
AKTUALIZACJA 19:30
Strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do akcji w powiecie kędzierzyńsko kozielskim, m.in. do usuwania konarów z jezdni w Dobieszowie, Ciężkowicach i Błażejowicach - poinformowała Radio Opole mł. aspirant Elżbieta Zalewska dyżurna stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej pompują też wodę, która zalała niektóre odcinki dróg krajowych 38 i 45 oraz drogę wojewódzką 421. Wichura uszkodziła również dachy budynków w Polskiej Cerekwi i Łanach, gdzie strażacy jeszcze je zabezpieczają.
AKTUALIZACJA 20:30
Po intensywnych opadach deszczu w miejscowościach powiatu nyskiego strażacy notują zwiększoną liczbę wyjazdów do pompowania wody z piwnic, czy usuwania zalegających na jezdniach konarów. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej wyjeżdżały do akcji m.in. w Sowinie, Otmuchowie oraz Mańkowicach i samej Nysie. Powalone przez wichurę drzewo przewróciło się też na ul. Turawską w Szczedrzyku, gdzie w akcji brały udział dwa zastępy straży. Podobną interwencję przeprowadzono też w Skarbiszowie w powiecie opolskim.
AKTUALIZACJA 21:30
- W wyniku popołudniowej nawałnicy w Łanach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zostały uszkodzone dachy czterech budynków, które wymagały zabezpieczenia plandekami, co wykonali strażacy - przekazała Radiu Opole mł.asp. Elżbieta Zalewska ze stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zerwany dach stodoły uszkodził zaparkowany w pobliżu samochód. Wichura zerwała też jedną z linii energetycznych w Łanach, która jest zabezpieczana przez pogotowie energetyczne. Silne podmuchy wiatru uszkodziły też około 50 m kwadratowych dachu budynku mieszkalnego w Polskiej Cerekwi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejscu pracuje kilka zastępów i nie ma ryzyka, że lokatorzy nie będą w stanie przenocować u siebie. Liczba interwencji do skutków nawałnic maleje, zgodnie z prognozą synoptyków opady do północy powinny już mieć charakter zanikający.