Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-06-04, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

"Wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku miały charakter przełomowy". Przed MBP w Opolu dyskutowano o wyborach i ich znaczeniu

Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Debata przed MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
O wyborach z 4 czerwca 1989 roku i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski dyskutowano przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Dziś (4.06) obchodzimy 32. rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu. Datę tę uznaje się za zakończenie komunizmu w Polsce. W debacie pt. "Od limitowanych wyborów do pełnej wolności” wzięli udział prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie poświęcone nie tylko historii poprowadził prof. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego.
- W moim przekonaniu wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku miały charakter przełomowy
- mówi prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Ja często mówię, że to były pozornie wybory, a w rzeczywistości był to plebiscyt ubrany w szaty wyborów rzeczywiście częściowo demokratycznych. Plebiscyt, który sprowadzał się do następującego pytania: czy jesteś za dalszą kontynuacją Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej? Jeżeli byłeś za, to głosowałeś na obóz władzy i jego kandydatów, a jeżeli byłeś przeciw, głosowałeś na drużynę Komitetu Obywatelskiego Solidarność. I ta druga grupa okazała się w istotny sposób większa od tej pierwszej.

- Zwłaszcza ordynacja wyborcza do Senatu sprawiła, że większość stała się jeszcze silniejsza, bo kończyło się na tych słynnych 99 mandatach senatorskich na sto możliwych do zdobycia - dodaje prof. Dudek.

- Mam duże wątpliwości, czy udało się odrobić lekcję prób porozumienia pomiędzy podziałami - mówi prof. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Natomiast, jeżeli spojrzymy na to z chociażby z takiej perspektywy jak organizować kampanię, która ma docierać do ludzi i jak organizować cały proces wyborczy, w którym ci, którzy są adresatami, w sposób w miarę świadomy powinni zagłosować. To myślę, że te pionierskie działania komitetu obywatelskiego taką rolę odegrały.

- Radykalnie zmieniła się organizacja samych wyborów. Mamy progi wyborcze, które ograniczają możliwość rozdziału poprzez sytuację, która w wyborach sejmowych nie buduje parytetów - dodaje prof. Maciej Fic.

Zdaniem prelegenta ostatnie wybory senackie trochę przypominały tamtą rzeczywistość z czerwca 1989 roku, kiedy środowiska opozycyjne wobec rządzących zgłaszały po 1 kandydacie w danym okręgu, żeby rywalizacja mogła się odbywać 1:1.
prof. Antoni Dudek
prof. Maciej Fic

Zobacz także

2021-05-31, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Blisko stu ochotników zgłosiło się do służby przygotowawczej w 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. "Dobra, stabilna praca. Trzeba spróbować" Chętni zgłosili się na służbę przygotowawczą do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Docelowo opolscy logistycy spodziewają się przyjęcia 93 kandydatów, w tym 20 kobiet. Każdy najpierw musi przejść badania na COVID-19, dopiero… » więcej 2021-05-31, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Po 43 dniach funkcjonowania punkt szczepień na Toropolu kończy pracę. "Dzisiaj spora kolejka" Jeszcze do godziny 19.00 w opolskim Toropolu będą prowadzone szczepienia przeciw koronawirusowi. To ostatni dzień funkcjonowania największego w regionie punktu szczepień powszechnych. » więcej 2021-05-31, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Opolski sąd uchylił opłatę za deszczówkę, ale to nie koniec drogi prawnej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że uchwała w sprawie ustalania wysokości ceny za usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych w mieście jest nieważna. To oznacza, że opłata za deszczówkę w tej formie nie powinna… » więcej 2021-05-31, godz. 16:20, Sport i turystyka Złamana łopatka, uszkodzony kręgosłup. Młodzieżowca Kolejarza Opole przynajmniej przez miesiąc czeka rozbrat z żużlem Około miesiąca potrwa przerwa w startach Kacpra Łobodzińskiego. Młodzieżowiec Kolejarza Opole w ostatnim meczu ligowym z Lokomotivem Daugavpils miał bardzo groźny wypadek, po którym został odwieziony do szpitala. » więcej 2021-05-31, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Jedna z liter będzie miała 5 metrów". Ledowy napis powita gości w stolicy polskiej piosenki 'Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki' - taki właśnie ledowy napis będzie umieszczony na dachu centrum przesiadkowego Opole Główne. Co prawda budowa centrum jeszcze trwa, ale władze miasta już myślą nad oryginalnymi wykończeniami. » więcej
1330133113321333133413351336
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »