Chętni zgłosili się na służbę przygotowawczą do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Docelowo opolscy logistycy spodziewają się przyjęcia 93 kandydatów, w tym 20 kobiet. Każdy najpierw musi przejść badania na COVID-19, dopiero później wszyscy zostaną skoszarowani i umundurowani.
Kandydaci przyznają, że skrócony czas szkolenia to duża zachęta do podjęcia służby przygotowawczej. Wielu z nich planuje na dłużej związać się z mundurem.
- Dobra, stabilna praca, można popracować nad sportem, nad kondycją. Na co dzień pracuję w prywatnej firmie jako budowlaniec. Od dłuższego czasu z tyłu głowy była myśl, żeby się związać z wojskiem i w końcu przyszedł ten czas, kiedy jest trochę luźniej i można się tego podjąć. Tym bardziej, że jest skrócony czas służby przygotowawczej w porównaniu do poprzedniego roku - mówi Przemysław z Rybnika.
- Ominęło mnie to, jak dawniej były pobory, bo jeszcze chodziłem do szkoły. Po prostu podjąłem teraz decyzję, że trzeba spróbować. To dla mnie pewna przygoda. Nie mam obaw, a bez telefonu pod ręką wytrzymam. Później chcę się zatrudnić w 55. Batalionie Remontowym - dodaje Emil z Opola.
- Etap szkolenia żołnierzy rozpocznie się od umundurowania żołnierzy i szkolenia z regulaminów musztry - mówi kpt. Mateusz Sobek, oficer sekcji personalnej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. - Dalej będzie szkolenie z regulaminu ogólnego. Kandydaci do służby zostaną zapoznani z bronią, z zasadami użycia tej broni. W dalszej części szkolenia będą przeprowadzane zajęcia praktyczne z wykorzystaniem ośrodka poligonowego. Szkolenie ma się zakończyć przysięgą wojskową. Praktyka pokazuje, że przynajmniej ze względu na specyfikę naszej jednostki największe szanse na służbę zawodową tutaj mają osoby, które już posiadają uprawnienia pod kątem logistyków, czyli prawo jazdy kat. C, C+E, uprawnienia na wózki widłowe.
Służba przygotowawcza potrwa do 26 czerwca, wtedy też elewi złożą przysięgę wojskową.
Osoby, które chciałyby zgłosić się na służbę przygotowawczą mogą kontaktować się ze swoją Wojskową Komendą Uzupełnień.