Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-05-24, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

Chcą monitorować wolność zgromadzeń i wypracować wspólne rozwiązania dla samorządów

Chcą monitorować wolność zgromadzeń i wypracować wspólne rozwiązania dla samorządów [fot. Katarzyna Doros]
Chcą monitorować wolność zgromadzeń i wypracować wspólne rozwiązania dla samorządów [fot. Katarzyna Doros]
Chcą monitorować wolność zgromadzeń i wypracować wspólne rozwiązania dla samorządów [fot. Katarzyna Doros]
Chcą monitorować wolność zgromadzeń i wypracować wspólne rozwiązania dla samorządów [fot. Katarzyna Doros]
Stowarzyszenie Tęczowe Opole wspólnie z fundacją Równość.org.pl rozpoczęło trzyletni projekt pod hasłem "Długi marsz do równości, monitoring i zabezpieczenie wolności zgromadzeń".
- Projekt ma zbadać skalę naruszeń, skalę represji wobec uczestników, uczestniczek, organizatorów i organizatorek zgromadzeń publicznych i demonstracji w Polsce. Chcemy wypracować standardy współpracy jednostek samorządu terytorialnego i policji z organizatorami zgromadzeń, aby zabezpieczyć prawa człowieka, grup szczególnie narażonych na wykluczenie takich jak osoby LGBTQIA, kobiety czy osoby walczące o praworządność i klimat - mówi Artur Maciejewski z Fundacji Równość.org.pl.

- My liczmy na samorządy. Nasz samorząd opolski z nami współpracuje - mówi Maciej Kruszka z Tęczowego Opola. - Każdy organizator marszu równości w Opolu czy w każdym innym mieście po prostu liczy na współpracę tego samorządu. A co jeśli jej nie będzie? Potrzebujemy standardów do wypracowania, do przekazania również samorządom, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, jakie miały miejsce w innych miastach.

- Jednym z takich narzędzi jest pomoc we współpracy z policją, w tym, żeby policja rozpoznawała zgromadzenia jako legalne zgromadzenia, i żeby ochraniała je i zabezpieczała, a nie represjonowała. W Polsce ogólnie brakuje standardów odnośnie zgromadzeń - dodaje Mikołaj Czerwiński z Fundacji Równość.org.pl.

Projekt potrwa do lutego 2024 roku i zakończy się dużym kongresem na temat wolności zgromadzeń. Tam też zostaną ogłoszone rekomendacje wypracowane w projekcie.
Artur Maciejewski
Maciej Kruszka, Mikołaj Czerwiński

Zobacz także

2021-05-19, godz. 19:51, Wiadomości z regionu Pijany kierowca spowodował kolizję trzech samochodów i roweru na Zaodrzu w Opolu. Wydmuchał 1,7 promila Do zderzenia trzech samochodów osobowych doprowadził po południu pijany kierowca na ulicy Niemodlińskiej w Opolu. » więcej 2021-05-19, godz. 19:00, Wiadomości z regionu O profilaktyce nowotworowej i o depresji. Uczniowie z LO nr 8 w Opolu realizują dwa projekty Profilaktyka nowotworowa wśród koleżanek i kolegów oraz pomoc w walce z depresją. To główne tematy dwóch projektów, które realizują uczniowie LO numer 8 w Opolu. Postanowili wykorzystać czas między zajęciami i poprzez filmy… » więcej 2021-05-19, godz. 13:00, Sport i turystyka Wyprawa w nieznane, czyli Kolejarz Opole jedzie do Landshut Do pokonania mają ponad 600 kilometrów. Jutro (20.05) żużlowcy Kolejarza Opole wyjadą do Landshut na mecz z miejscowymi Devils. To będzie 2. kolejka 2. Ligi Żużlowej. » więcej 2021-05-19, godz. 08:00, Sport i turystyka Finał wraca do Kluczborka! Transmisja meczu Ruch Zdzieszowice vs. Małapanew Ozimek w playerze Radio Opole 3 SPORT [19:00] Przed nami piłkarski finał Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Na stadionie miejskim w Kluczborku zmierzą się czołowi IV-ligowcy Ruch Zdzieszowice i Małapanew Ozimek. Mecz na stadionie będzie mogło obejrzeć pół tysiąca wi… » więcej 2021-05-18, godz. 19:30, Sport i turystyka W środę finał wojewódzkiego Pucharu Polski. Ruch Zdzieszowice zagra z drużyną Małapanew Ozimek. Relacja w RO 3 Sport Stawką prestiż oraz niemałe pieniądze. Przed nami piłkarski finał Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Na stadionie miejskim w Kluczborku zmierzą się czołowi IV-ligowcy Ruch Zdzieszowice i Małapanew Ozimek. » więcej
1347134813491350135113521353
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »