W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dokonano pierwszego w Europie Środkowej zabiegu implantacji najnowszego stentgraftu pacjentowi z tętniakiem aorty brzusznej. Do tej pory te stentgrafty były wykorzystane tylko kilka razy w Europie Zachodniej, a w Stanach Zjednoczonych podobne operacje będą przeprowadzane dopiero w przyszłym roku
Celem takiego zabiegu jest wzmocnienie ścianek aorty co ma zapobiec dalszemu ich rozszerzaniu się. Wykorzystany do zabiegu stentgraft to najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenie do przezskórnej naprawy tętniaków aorty brzusznej.
- Jego unikalność polega na tym, że możemy zastosować ten stentgraft u chorych, u których zagięcie górnego odcinka aorty wynosi ponad 90 stopni. Do tej pory tego typu chorych musieliśmy leczyć tradycyjnie metodą operacyjną - wyjaśnia prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej USK oraz Kliniki UO.
- Ten chory był zakwalifikowany do leczenia tętniaka aorty brzusznej z powodu bardzo dużego tego tętniaka. Ten tętniak miał ponad 10 cm. Chory był ponadto po udarze niedokrwiennym. I w związku z tym wykonanie operacji tradycyjnej u tego chorego narażało go na duże niebezpieczeństwo i na możliwość powikłań - dodaje prof. Grzegorz Oszkinis.
Corocznie w USK z powodu tętniaków aorty brzusznej operowanych jest ok. 150 chorych.