Choć pandemia koronawirusa utrudniła organizację dużych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w Opolu symbolicznie uczczono 230. rocznicę uchwalenia najstarszej w Europie ustawy zasadniczej. W skromnych obchodach wzięli udział m.in. wicewojewoda opolski, przedstawiciele władz samorządowych, opolscy posłowie czy przedstawiciele służb mundurowych. Na pl. Wolności przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty.
- W tym roku mamy wyjątkowo dużo obchodów patriotycznych o szczególnej randze. To setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja, a dwa dni wcześniej świętowaliśmy 17 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dzisiaj chcemy przypomnieć bardzo ważną datę dla państwowości polskiej i cieszy mnie to, że właśnie konstytucja jest takim dokumentem, który jest niezwykle ważny dla mieszkańców. Bo to powinno też na swój sposób być pewną wykładnią dla polityków, żeby szanować konstytucję i pamiętać jak wielką rolę pełni ona w naszej tradycji narodowej.
- Możemy się cieszyć, że 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja możemy obchodzić już w wolnym kraju - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Możemy świętować w kraju praworządnym, ale należy pamiętać, że nie zawsze tak było. Dzieje konstytucji przez ten długi czas przechodziły różne przeobrażenia. Dzisiaj cieszymy się wolnym krajem i możemy przekazać młodemu pokoleniu pewne wartości, wartości duchowe, gdzie Bóg, honor i ojczyzna są najważniejsze. Dzisiaj również celebrujemy obchody III Powstania Śląskiego, które na naszych ziemiach jest szczególnie ważne.
- Mimo pandemii ludzie chcą pamiętać o najważniejszych świętach dla nas - mówi Barbara Kamińska, członek zarządu województwa opolskiego. - Ludzie również chcą pamiętać o tych świętach, które dla nas, dla Polaków stanowią fundament naszej historii i stanowią takie wartości bez względu na to, jaka jest sytuacja. Trzeba o tym pamiętać, bo historia tworzy naszą tożsamość.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Dokument m.in. znosił zasadę „liberum veto”, brał pod opiekę chłopów i zmieniał ustrój państwa na monarchię dziedziczną.