Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-05-02, 16:25 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Obchody na Górze św. Anny są początkiem świętowania stulecia III Powstania Śląskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego
Wizyta Andrzeja Dudy, Prezydenta RP jest najważniejszym momentem obchodów stulecia wybuchu III Powstania Śląskiego, ale mimo ograniczeń pandemicznych świętowanie będzie trwało znacznie dłużej, a wydarzenia z tym związane będą odbywały się m.in. na Górze św. Anny, Poznowicach i w Opolu.
- Od ponad dwudziestu lat samorządy lokalne organizują obchody kolejnych rocznic powstania. Tegoroczne są zdecydowanie największe – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica, na której terenie leży Góra św. Anny. - Mówi się, że 22 maja te największe bitwy odbywały się tutaj, na Górze św. Anny. Tego 22 maja również na Górze św. Anny będą się odbywały uroczystości organizowane przez urząd marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich i gminę Leśnica. Ale 2 maja, to taka symboliczna data rozpoczęcia powstania, dlatego tutaj dzisiaj się spotykamy.

Na weekend 22-23 maja zaplanowano m.in. zakończenie Spływu Odrzańskiego z udziałem harcerzy i uczniów szkół im. Powstańców Śląskich i Powstań Śląskich, wtedy odbędzie się także bieg pamięci powstań, który organizuje Klub Sportowy „Koziołek” z Kędzierzyna-Koźla.

- O powstaniach śląskich nie mówi się zbyt wiele, teraz jest okazja, żeby dowiedzieli się o nich mieszkańcy również innych regionów, nie tylko Śląska – mówi starosta strzelecki Józef Swaczyna. - Tutaj na Górze św. Anny i wokół góry odbywała się największa bitwa III Powstania Śląskiego. Bardzo dobrze, że tutaj jest miejsce przyjazdu pana prezydenta, bo to jest uwieńczeniem obchodów stulecia III Powstania Śląskiego.

W maju odbędą się również uroczystości w Poznowicach, w gminie Izbicko, przy grobie powstańców. Planowany jest też pochówek szczątków wydobytych w czasie ekshumacji prowadzonej w okolicy wsi Ligota Dolna. Natrafiono tam na szkielety członków 5-osobowego patrolu. Żołnierze i nastoletni łącznik zginęli w pierwszych dniach ofensywy zbrojnej u stóp zbocza Góry św. Anny.
Łukasz Jastrzembski
Józef Swaczyna

Zobacz także

1371137213731374137513761377
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »