Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-04-27, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Pandemia wpłynęła na program Festiwalu Powstań Śląskich. W planach turniej tenisa i bieg wirtualny

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zbiórka krwi, turniej sportowy i konferencja naukowa, to tylko część wydarzeń zaplanowanych w ramach Festiwalu Powstań Śląskich. Z powodu sytuacji epidemicznej w kraju harmonogram festiwalu uległ zmianie.
- 1 maja na pewno odbędzie się amatorski turniej tenisowy upamiętniający powstańców śląskich. Cały czas trwa rejestracja w pięciu kategoriach - mówi Albert Ogiolda, prezes stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole "Jedna Odra". - Turniej jest rozgrywany w 5 kategoriach: mężczyzn, kobiet, seniorów do 60 lat, dzieci do lat 14 i w deblu, czyli grze podwójnej. To wszystko na kortach tenisowych przy ul. Oleskiej. Drugim wydarzeniem, którego jesteśmy pewni, że się odbędzie, jest wirtualny bieg pamięci powstań śląskich, który pierwotnie miał się odbyć na początku maja w nocy z 2 na 3, a więc dokładnie wtedy, kiedy w powietrze wyleciały mosty na Odrze, co było pierwszym akordem do III powstania. Zdecydowaliśmy się przełożyć ten bieg na niedzielę 16 maja w związku z odwołaniem biegów tropem wilczym, które miały się odbyć w tym czasie.

Bieg wirtualny oznacza, że każdy może pokonać indywidualnie dystans 5 kilometrów i rejestruje to za pomocą aplikacji w telefonie lub zegarku i prześle zdjęcie czy zrzut ekranu jako potwierdzenie. - 16 maja na kąpielisku Bolko zaplanowaliśmy wspólny trening z zachowaniem reżimu sanitarnego, podczas którego wspólnie pokonamy ten dystans 5 kilometrów - dodaje Albert Ogiolda. - Oprócz tego od 3 maja do piątego lipca będziemy też prowadzić zbiórkę krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. To akcja nakierowana na to, żeby przypominać wszystkim o setnej rocznicy III Powstania Śląskiego także poprzez graniczne daty, czyli od pierwszego dnia powstania 3 maja do ostatnia dnia, czyli 5 lipca. To też okazja do tego, żeby po prostu pomóc, żeby się podzielić krwią zwłaszcza teraz w okresie pandemii, kiedy ta krew jest bardzo potrzebna.

Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli 12 czerwca na skwerze przy pl. Wolności odbędzie się rodzinny piknik patriotyczny, a kolei 19 czerwca konferencja popularno-naukowa w auli Uniwersytetu Opolskiego.
Albert Ogiolda cz.1
Albert Ogiolda cz.2

Zobacz także

1378137913801381138213831384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »