Ponad 4 tony tlenu na dobę – takie było największe zużycie w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu, w momencie gdy przebywało tam około setki pacjentów. Dla porównania – w Uniwersyteckim Szpitalu Medycznym średnio zużywa się 7 razy mniej tego gazu.
- Jesteśmy dobrze zabezpieczeni, a poziom tlenu jest monitorowany na bieżąco – mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Szpital tymczasowy wyposażony jest w dwa zbiorniki zasilające instalację, która została rozprowadzona do każdego łóżka pacjenta. Większy zbiornik o pojemności 28 ton pracuje w trybie ciągłym. Mniejszy o pojemności 6 ton jest zbiornikiem awaryjnym, zawsze wypełnionym. Kolejnym zabezpieczeniem są 24 butle tlenowe, każda o pojemności 50 litrów.
Dostawy tlenu do dużego zbiornika są realizowane na bieżąco i nie ma obaw, że tlenu zabraknie. Obecnie cysterna z tym gazem przyjeżdża 2 razy w tygodniu. Pracownicy działu technicznego monitorują zdalnie poziom tlenu, 24 godziny na dobę, przy pomocy specjalnej aplikacji.
Łączne zużycie tlenu medycznego w województwie opolskim to 15 ton na dobę.