Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-04-03, 15:40 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie ruszyli ze święconką. Ze względu na pandemię część z nich uczestniczy w nabożeństwach na zewnątrz kościołów [ZDJĘCIA]

Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Wielka Sobota to w Kościele katolickim czas modlitewnego czuwania w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z polską tradycją, tego dnia święcone są także pokarmy, które trafią na wielkanocny stół.
W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, w wielu parafiach święcenie pokarmów odbyło się przed kościołami. Tak było m.in. w opolskiej katedrze.

- Tradycję trzeba mieć i trzeba iść poświęcić. To jest nasza radość, pan Bóg jutro zmartwychwstaje - mówi pani Maria.

- Mamy w koszyczku kiełbasę, jajka oczywiście, baranka, babeczkę, chleb i sól. Czyli tradycyjnie - wskazuje pani Katarzyna.

- Ja mam czekoladowego króliczka, jajko-niespodziankę, pisankę, baranka, którego zrobiłam z papieru, chleb i takie drewniane pisanki, no i babeczkę - wymienia Ania.

- Nie obawiam się niczego. Po pierwsze jestem zaszczepiony, do tego znajduję się na zewnątrz i wobec tego nie widzę tutaj nikogo w promieniu 5 metrów, nie licząc pana - przyznaje pan Edward.

- Ja myślę, że w takich ciężkich czasach ludziom potrzebne jest utrzymanie tradycji, utrzymanie ciągłości. Żebyśmy po prostu czuli, że wszyscy jesteśmy rodziną - przekonuje pani Elżbieta.

- Tegoroczne święta nie będą się dla nas mocno różniły od dotychczasowych. My akurat sami spędzamy je już od jakiegoś czasu. W tamtym roku też byliśmy sami, mamy starszych rodziców, więc tak, jak w tamtym roku niestety będziemy sami - wskazuje pani Marlena.

Dodajmy, że zwyczaj święcenia pokarmów istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Posłuchaj relacji

Zobacz także

2025-01-13, godz. 14:21, Sport i turystyka Dwóch zawodników Gwardii Opole w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata Selekcjoner biało-czerwonych Marcin Lijewski ogłosił 18-osobowy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata. Znalazło się w nim dwóch zawodników Corotop Gwardii Opole - Mateusz Wojdan i Piotr Jędraszczyk. Turniej rozegrany zostanie… » więcej 2025-01-13, godz. 13:22, Wiadomości z regionu Śliskie chodniki - sypią się skargi do straży miejskiej na właścicieli nieruchomości Śnieg i oblodzenie chodników sprawiają, że Straż Miejska w Opolu otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o nieodśnieżonych i śliskich nawierzchniach przed posesjami. Funkcjonariusze przypominają, że ten obowiązek spoczywa na właścicielach… » więcej 2025-01-13, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Ponad 280 interwencji na drogach Opolszczyzny. GDDKiA podsumowała weekend 34 jednostki zimowego utrzymania dróg od samego rana pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa na traktach Opolszczyzny. Najwięcej pługosolarek skierowano na południe i północ województwa opolskiego, gdzie sytuacja drogowa jest naj… » więcej 2025-01-12, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Ruszył nabór wniosków do "Marszałkowskich Talentów" 2025 To stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury, ale też dbających o zabytki. Ważne, by przedsięwzięcia odbywały się w województwie opolskim. » więcej 2025-01-12, godz. 13:35, Wiadomości z regionu Zmniejszą się kolejki. Poradnia studencka oraz POZ przy Chmielowickiej czekają na pacjentów Gdy sezon infekcyjny w pełni, Centrum Zdrowia w Opolu zachęca mieszkańców Śródmieścia do korzystania z poradni studenckiej przy ul. Katowickiej 91. Wolne terminy są też codziennie w nowej przychodni POZ przy ulicy Chmielowickiej. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »