Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-04-03, 15:40 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie ruszyli ze święconką. Ze względu na pandemię część z nich uczestniczy w nabożeństwach na zewnątrz kościołów [ZDJĘCIA]

Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Wielka Sobota to w Kościele katolickim czas modlitewnego czuwania w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z polską tradycją, tego dnia święcone są także pokarmy, które trafią na wielkanocny stół.
W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, w wielu parafiach święcenie pokarmów odbyło się przed kościołami. Tak było m.in. w opolskiej katedrze.

- Tradycję trzeba mieć i trzeba iść poświęcić. To jest nasza radość, pan Bóg jutro zmartwychwstaje - mówi pani Maria.

- Mamy w koszyczku kiełbasę, jajka oczywiście, baranka, babeczkę, chleb i sól. Czyli tradycyjnie - wskazuje pani Katarzyna.

- Ja mam czekoladowego króliczka, jajko-niespodziankę, pisankę, baranka, którego zrobiłam z papieru, chleb i takie drewniane pisanki, no i babeczkę - wymienia Ania.

- Nie obawiam się niczego. Po pierwsze jestem zaszczepiony, do tego znajduję się na zewnątrz i wobec tego nie widzę tutaj nikogo w promieniu 5 metrów, nie licząc pana - przyznaje pan Edward.

- Ja myślę, że w takich ciężkich czasach ludziom potrzebne jest utrzymanie tradycji, utrzymanie ciągłości. Żebyśmy po prostu czuli, że wszyscy jesteśmy rodziną - przekonuje pani Elżbieta.

- Tegoroczne święta nie będą się dla nas mocno różniły od dotychczasowych. My akurat sami spędzamy je już od jakiegoś czasu. W tamtym roku też byliśmy sami, mamy starszych rodziców, więc tak, jak w tamtym roku niestety będziemy sami - wskazuje pani Marlena.

Dodajmy, że zwyczaj święcenia pokarmów istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Posłuchaj relacji

Zobacz także

2021-03-11, godz. 11:28, Sport i turystyka Zdrowie na talerzu. W playerze Radio Opole 3 SPORT dowiesz się, jak dbać o swoją sylwetkę Nawet jeśli uprawiasz sport tylko rekreacyjnie, twój organizm potrzebuje odpowiedniego pożywienia. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na kalorie i niektóre składniki odżywcze, dlatego warto nauczyć się, jak właściwie… » więcej 2021-03-11, godz. 08:18, Wiadomości z regionu Wypadek w Opolu. Po zderzeniu mercedesa z volvo jedna osoba trafiła do szpitala, ulica jest zablokowana Na ulicy 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej przy styku z ulicą Wspólną w Opolu doszło do groźnego wypadku, w którym ranne zostały dwie osoby, jedna z nich trafiła do szpitala. » więcej 2021-03-11, godz. 07:30, Kultura i rozrywka Austriacki pisarz Andreas Jungwirth gościem spotkania online Pisarz Andreas Jungwirth będzie gościem 21. Wiosny Austriackiej. To dramaturg, twórca słuchowisk i książek dla młodzieży. Na profilu facebookowym Biblioteki Austriackiej autor przedstawi dwa teksty. Będą to zbiór opowiadań oraz… » więcej 2021-03-10, godz. 21:21, Sport i turystyka Podział punktów na stadionie przy Oleskiej. Odra remisuje z Widzewem W zaległym meczu 17. kolejki Fortuna 1. Ligi Odra Opole po meczu walki zremisowała z Widzewem Łódź 0:0. Niebieski-czerwoni po tej konfrontacji z dorobkiem 26 punktów zajmują 10. miejsce w tabeli. » więcej 2021-03-10, godz. 10:28, Kultura i rozrywka Eichendorff w nowej odsłonie! Słuchowisko w dwóch wersjach językowych zabrzmi w Radiu Opole 2 KULTURA 'Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem' - to tytuł słuchowiska, jakie w dwóch wersjach językowych (polskiej i niemieckiej) zabrzmi w czwartek na antenie Radia Opole 2 KULTURA. Wydarzenie wiąże się z przypadającą dziś (10.03)… » więcej
1433143414351436143714381439
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »