Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-04-03, 15:40 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie ruszyli ze święconką. Ze względu na pandemię część z nich uczestniczy w nabożeństwach na zewnątrz kościołów [ZDJĘCIA]

Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Wielka Sobota to w Kościele katolickim czas modlitewnego czuwania w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z polską tradycją, tego dnia święcone są także pokarmy, które trafią na wielkanocny stół.
W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, w wielu parafiach święcenie pokarmów odbyło się przed kościołami. Tak było m.in. w opolskiej katedrze.

- Tradycję trzeba mieć i trzeba iść poświęcić. To jest nasza radość, pan Bóg jutro zmartwychwstaje - mówi pani Maria.

- Mamy w koszyczku kiełbasę, jajka oczywiście, baranka, babeczkę, chleb i sól. Czyli tradycyjnie - wskazuje pani Katarzyna.

- Ja mam czekoladowego króliczka, jajko-niespodziankę, pisankę, baranka, którego zrobiłam z papieru, chleb i takie drewniane pisanki, no i babeczkę - wymienia Ania.

- Nie obawiam się niczego. Po pierwsze jestem zaszczepiony, do tego znajduję się na zewnątrz i wobec tego nie widzę tutaj nikogo w promieniu 5 metrów, nie licząc pana - przyznaje pan Edward.

- Ja myślę, że w takich ciężkich czasach ludziom potrzebne jest utrzymanie tradycji, utrzymanie ciągłości. Żebyśmy po prostu czuli, że wszyscy jesteśmy rodziną - przekonuje pani Elżbieta.

- Tegoroczne święta nie będą się dla nas mocno różniły od dotychczasowych. My akurat sami spędzamy je już od jakiegoś czasu. W tamtym roku też byliśmy sami, mamy starszych rodziców, więc tak, jak w tamtym roku niestety będziemy sami - wskazuje pani Marlena.

Dodajmy, że zwyczaj święcenia pokarmów istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Posłuchaj relacji

Zobacz także

2025-01-16, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Przebudowa Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wody Polskie mają plan Szykują się duże inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Wody Polskie chcą między innymi zmodernizować jaz na ujściu Nysy oraz na stopniu wodnym w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Ma to przyczynić się nie tylko do… » więcej 2025-01-16, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Radio Opole gra z WOŚP: koncert, aukcje i wsparcie dziecięcej onkologii Radio Opole w tym roku po raz kolejny włącza się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się w szlachetną inicjatywę wspierania dziecięcej hematologii i onkologii. Basia Więcek z działu promocji Radia Opole… » więcej 2025-01-16, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Młodzież Wszechpolska chce ronda im. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Opolu Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej chcą, aby w Opolu upamiętniono ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przedstawiciele ugrupowania złożyli w Urzędzie Miasta Opola pismo w tej sprawie. Proponują, aby rondo przy zbiegu alei Witosa i… » więcej 2025-01-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Lot balonem z prezydentem Opola i unikatowe atrakcje na 33. finał WOŚP Lot balonem w towarzystwie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, unikatowe stalowe skrzypce czy neon inspirowany 'witaczem' znajdującym się na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne - to tylko część atrakcji przygotowanych… » więcej 2025-01-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Śląska Opolskiego świętuje jubileusz 125-lecia istnienia Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wystawę z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 125-lecia istnienia. Na ekspozycji zatytułowanej 'Nie zapomnij odwiedzić muzeum - przyniesie ci radość' będzie można poznać przedwojenną historię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »