Mija 100 lat od przeprowadzenia plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o podziale Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy po I wojnie światowej. 20 marca 1921 roku w głosowaniu ponad 1,2 miliona mieszkańców Śląska opowiadało się za jego przynależnością państwową.
- Traktat pokojowy zawarty w Wersalu w czerwcu 1919 roku przewidywał, że Polska powstaje i na niektórych terenach, do których Polska ma pretensje, będą przeprowadzone tam plebiscyty - mówi Bolesław Bezeg, opolski historyk reprezentujący komitet organizacyjny festiwalu Powstań Śląskich. - Między innymi taki plebiscyt miał być przeprowadzony na Górnym Śląsku, czyli w dużej części w rejencji opolskiej. Głosowanie odbyło się pod kontrolą aliantów, pod kontrolą międzysojuszniczej komisji rządzącej i plebiscytowej na Górnym Śląski, której siedzibą było Opole. W tym głosowaniu na terenie rejencji opolskiej za przynależnością Śląska do Polski opowiedziało się 40,4% uprawnionych do głosowania i głosujących.
Za Niemcami zagłosowało ponad 707 tysięcy osób (59,5%), za Polską było ponad 479 tysięcy osób.
- W pewnych gminach wygrali Polacy, a w innych wygrali Niemcy. Mimo, że 40% głosujących opowiedziało się za Polską, alianci przyznali dla naszego kraju zaledwie 25% terytorium, w związku z czym w nocy w maju 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie - dodaje Bolesław Bezeg.