"Klasyka dotyka" - takie hasło mają tegoroczne konfrontacje. "Ślub" Gombrowicza na początek.
Podsumowując konkurs "Klasyka żywa" oficjalnie otwarto 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska. Na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu wręczono wyróżnienia i nagrodę główną konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny. Otrzymał je Teatr Polski z Poznania.
Norbert Rakowski - dyrektor festiwalu podkreśla, że to najważniejsze konfrontacje teatralne w Polsce. - Chyba największe święto klasyki, bo tak naprawdę mówimy o klasyce mówiąc o konfrontacjach teatralnych. Też jest ważne, korzenie są ważne, ale tak naprawdę tu w Opolu tak bardzo sprofilowany festiwal jest jedyny w Polsce. Bardzo rzadka rzecz i bardzo rzadki festiwal spotykany na świecie - dodaje dyrektor.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, ustanowił własną nagrodę i powołał swoje jury, które przyzna nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
- I to bardzo ważne, że te tradycje tego najważniejszego festiwalu albo jednego z najważniejszych odbywają się w Opolu. To jest rozwijane, bo faktycznie widać progres, widać również większe zainteresowanie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - podkreślał prezydent Opola.
Szef komisji artystycznej konfrontacji Dariusz Kosiński przekonywał, że pokazywanie klasyki polskiej jest bardzo ważne dla naszej kultury.
- Mamy, jeżeli chodzi o klasykę, sporo przedstawień, które "dialogują" bardzo współcześnie z tą klasyką, czyli w zasadzie są współczesnymi tekstami. Często opatrzonymi klasycznymi tytułami. I to jest bardzo interesujący nurt, ale on nie może być zamiast - dopowiada Kosiński.
Tegoroczny festiwal teatru Opolu rozpoczął spektakl "Ślub" według Gombrowicza w koprodukcji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.