800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-08-21, godz. 18:34, Wiadomości z regionu Pomnik konny założyciela Opola będzie z brązu. Pod koniec roku stanie przed ratuszem Pół miliona złotych ma kosztować pomnik konny księcia Kazimierza I Opolskiego, który stanie przed ratuszem w Opolu. Część kosztów pokryje Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Rzeźba zostanie wykonana z brązu. » więcej 2017-08-11, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: Na zwiedzanie lochów Zamku Górnego mieszkańcy będą musieli poczekać do przyszłego roku Miasto nadal szuka wykonawcy, który zajmie się rewitalizacją Zamku Górnego w Opolu. Wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg, bo pierwszy został unieważniony - oferty, które wpłynęły do ratusza o prawie milion przekraczają… » więcej 2017-08-07, godz. 16:00, Patronaty - polecamy Wystawa opolskich fotografików Jak zdefiniować tożsamość Opola zdjęciem? Tego zadania podjęło się 17 fotografików, m.in. zrzeszonych w Fotoklubie Opole i Fundacji 2.8. Efekty ich pracy będzie można oglądać do końca sierpnia w Galerii WuBePe w Opolu na wystawie… » więcej 2017-08-05, godz. 16:10, Sport i turystyka Wzgórze Uniwersyteckie bez tajemnic. Odbył się kolejny "Spacer po Opolu" Już po raz kolejny opolanie - i nie tylko oni - mogli wziąć udział w specjalnym spacerze po Opolu. Tym razem poznawano historię Wzgórza Uniwersyteckiego a także postaci związanych z Opolem. » więcej 2017-08-04, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "800 lat- rocznica, która łączy". Seniorzy z Piotrkowa Trybunalskiego odwiedzili opolskich seniorów Seniorzy z Piotrkowa Trybunalskiego zjechali do Opola, by wspólnie z opolskimi seniorami uczcić 800-lecie swoich miast. - Projekt zakłada przybliżenie historii Piotrkowa Trybunalskiego i Opola oraz, co ważne, wymianę kulturalną między… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »