Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Wiek niespełnionych nadziei
2015-11-05, 08:40 Autor: Bolesław Bezeg

Wiek niespełnionych nadziei

O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
W polskiej historiografii przyjęło się uważać, że wiek XIX rozpoczął się w grudniu 1795 r., czyli w chwili likwidacji państwa polskiego, a kończy się w roku 1914 wybuchem I wojny światowej. Niemal natychmiast po upadku insurekcji kościuszkowskiej tysiące zaangażowanych w nią Polaków znalazło się na emigracji. Już wkrótce u boku francuskiej armii we Włoszech generał Jan Henryk Dąbrowski utworzył polskie legiony, na których czele zamierzał wrócić do Polski by walczyć z zaborcami.

Zmienne koleje francuskiej kampanii we Włoszech sprawiły, że tylko nielicznym legionistom dane było powrócić do Polski z bronią w ręku. Niemniej już w grudniu 1806 roku po rozgromieniu Prus, wojska napoleońskie wyzwoliły Wielkopolskę i Mazowsze, i natychmiast rozpoczęto tworzenie polskiej administracji oraz sił zbrojnych.
Fale niepodległości 5 listopada 2015
Pytanie do odcinka Fale niepodległości 5 listopada 2015
Na mocy pokoju w Tylży zawartego w lipcu 1807 roku utworzono namiastkę polskiego państwa pod nazwą Księstwo Warszawskie. Miało ono być przekształcone w niepodległą Polskę po pokonaniu Rosji w roku 1812, ale ta kampania Napoleona okazała się klęską. Na porządkującym Europę po epoce napoleońskiej Kongresie Wiedeńskim ustalono, że z ziem dawnego Księstwa Warszawskiego uszczuplonych o oddaną Prusom Wielkopolskę powstanie Królestwo Polskie, którego królem będzie każdy kolejny car Rosji. Stan ten formalnie utrzymał się do wybuchu I wojny światowej, ale polskość tego królestwa była systematycznie likwidowana, a pozorna autonomia stale naruszana, co pchnęło Polaków do kolejnych nieudanych powstań.

Przez całe 19 stulecie polscy patrioci bezskutecznie poszukiwali sojuszników do walki z zaborcami. Jednak po Napoleonie Bonaparte więcej nikt chętny do tej roli się nie znalazł.

Pytanie na dziś: Jak nazywało się polskie państwo utworzone przez Napoleona Bonaparte, które miało się stać zaczątkiem odbudowywanej Polski?

Zobacz także

2015-11-06, godz. 08:40 Modlitwy Patriotów Od ostatecznego upadku Napoleona Bonaparte do wybuchu powstania listopadowego minęło zaledwie 15 lat, dlatego mogli w nim wziąć udział kombatanci epoki napoleońskiej… » więcej 2015-11-05, godz. 16:16 Radio Opole włącza się w obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości [FILM, ZDJĘCIA] Trwa projekt Radia Opole "Fale Niepodległości". W jego ramach na specjalnie przygotowanej podstronie naszej rozgłośni można przeczytać o drodze Polaków… » więcej 2015-11-04, godz. 08:40 Naczelnik Kościuszko Drugi rozbiór Polski był wydarzeniem tak bezczelnym, że wielu polskich patriotów zatrzęsło się z oburzenia. Rozbiorowi towarzyszyła ogromna samowola okupujących… » więcej 2015-11-03, godz. 08:40 Pierwsza Konstytucja Rządzona w systemie demokracji szlacheckiej Polska przełomu XVII i XVIII wieku funkcjonowała hołdując zasadzie: żyj spokojnie i pozwól żyć innym. Sąsiednie… » więcej 2015-11-02, godz. 10:32 Marek Białokur o "Falach Niepodległości", czyli o pożytkach płynących z mądrej i aktywnej polityki historycznej - Takie projekty jak "Fale Niepodległości" Radia Opole są niezwykle potrzebne - mówił w Loży Radiowej dr Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2015-11-02, godz. 08:40 Fale Niepodległości Za kilka dni będziemy obchodzić 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, za trzy lata czeka nas rocznica setna. Zanim jednak 11 listopada 1918… » więcej 2015-10-30, godz. 12:52 Piotr Zychowicz o tym, jak Józef Piłsudski zmarnował zwycięstwo nad bolszewikami i tym samym uratował przed upadkiem… - Szkolna historia Polski przypomina czarno-białą czytankę. A nie chodzi o to, by gloryfikować przeszłość, tylko o to, by wyciągać z niej wnioski na przyszłość… » więcej 2015-10-29, godz. 21:50 Polska krwawo wywalczyła niepodległość. Pamięć o tym przywoła cykl "Fale Niepodległości" "O niepodległą. Rok 1914" to tytuł wystawy, której otwarcie zainaugurowało cykl wydarzeń "Fale Niepodległości". Organizatorami przedsięwzięcia są Miejska… » więcej 2015-10-28, godz. 15:48 Rusza projekt „Fale Niepodległości” Polska odzyskała niepodległość 97 lat temu. Z tej okazji Radio Opole, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Narodowy Bank Polski oraz kwartalnik Historia Lokalna… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »