Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-09-09, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Zembaczyński: Lotnisko to absurd, stawiam na kolej aglomeracyjną Witold Zembaczyński krytykuje pomysł budowy lotniska w Kamieniu Śląskim. O taką inwestycję wnioskuje poseł PiS Sławomir Kłosowski. Kandydat Nowoczesnej do Sejmu Witold Zembaczyński uważa, że to nierealny pomysł i lepiej pieniądze… » więcej 2015-09-08, godz. 19:27, Wiadomości z regionu Mniejszość Niemiecka chce skorzystać na niechęci do czołowych partii Opolska Mniejszość Niemiecka oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą. Silny samorząd w zdecentralizowanej Polsce, rozwój regionu oraz wsparcie dla rodzin to główne punkty zaprezentowanego na konwencji programu wyborczego. » więcej 2015-09-08, godz. 17:41, Wiadomości z regionu Bezpartyjna kandydatka PO rozpoczęła kampanię wyborczą Dorota Piechowicz-Witoń rozpoczęła kampanię wyborczą. Jest kandydatką na posła Platformy Obywatelskiej. » więcej 2015-09-08, godz. 15:50, Wiadomości z regionu Był na liście PO do Sejmu, jest na liście Nowoczesnej do Senatu Prezes klubu MKS Kluczbork kandyduje do Senatu z list ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru. Zdzisław Sarnicki startuje z okręgu obejmującego powiaty kluczborski, namysłowski, brzeski, nyski i prudnicki. » więcej 2015-09-08, godz. 14:13, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Tomasz Kostuś o wyborczej szansie, planowanych oszczędnościach i ostrej rywalizacji dwóch krajowych producentów pociągów - Byłem na ostatnim 24. miejscu listy i było to miejsce można powiedzieć bezpieczne - mówił w Loży Radiowej wicemarszałek Tomasz Kostuś, który po ostatecznej korekcie listy kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu znalazł się… » więcej
48495051525354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »