Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-10-24, 09:20 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

„Podziemny Muranów” – spotkanie z prof. Jackiem Leociakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Literaturoznawca, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów – prof. Jacek Leociak odwiedzi dziś (24.10) Opole ze swoją najnowszą książką „Podziemny Muranów”. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a poprowadzi je dr Maciej Borkowski. Początek o godz. 18:00.
Muranów to historyczna część Warszawy. W XIX w. została zasiedlona przez ludność żydowską, Językami ulicy stały się jidysz, hebrajski oraz rosyjski. U progu XX w. cała dzielnica była miastem w mieście, w dodatku pełnym skrajnych kontrastów. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkało tam ćwierć miliona osób, gdzie Żydzi stanowili około 90% populacji. Wpłynęło to na decyzję o włączeniu Muranowa do getta podczas II wojny światowej. W 1940 getto zostało zamknięte i odcięte od świata oraz otoczone murem z 450 000 mieszkańców. Kolejnych zniszczeń dokonano w trakcie działań powstania warszawskiego...

[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muran%C3%B3w]

Książkę „Podziemny Muranów” wydało Wydawnictwo Czarne. Poniżej zamieszczamy tekst wydawnictwa dotyczący publikacji.

Okładka książki 'Podziemny Muranów' [źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/podziemny-muranow]Historia Muranowa zatoczyła łuk: od rajskich krajobrazów XVIII wieku do piekła Umschlagplatzu. Było tu tak pięknie, zrobiło się ponuro i strasznie. „Boże, gdzie jest Gęsia?” – pytał wychowany tam szofer, który wśród ruin getta wypatrywał śladów swojej ulicy. Jak wiele osób po wojnie na próżno szukał punktów orientacyjnych, które oznaczałyby miejsce wyburzonego życia. Jak dziś wyobrazić sobie dawny Muranów?

Jacek Leociak odczytuje ten szczególnego rodzaju palimpsest – w miejscu-po-getcie zmieniła się przecież siatka ulic, ich nazwy, zbudowano nowe domy. Przywołuje tętniące kiedyś życiem targowiska przy Gęsiej i Świętojerskiej, tłoczne kamienice Nalewek, dawny plac Broni. Szczególnie skupia się na tym, co pod ziemią. Opisuje życie w getcie podczas powstania: przygotowywanie skrytek, schowków, schronów w piwnicach, wreszcie budowę podziemnych bunkrów. Przytacza historie niemych świadków Zagłady przechowanych w ruinach: błahych przedmiotów codziennego użytku, garnków, kluczy, zbutwiałego i nadpalonego dziennika.

„Ślad ma zostać ciśnięty pod koło historii, żeby je zahamować” – czytamy w relacji znalezionej w bańce na mleko zakopanej w piwnicy przy Nowolipkach 68. Jacek Leociak jak archeolog zbiera te ślady i nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to, by upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.

[źródło: Wydawnictwo Czarne]

Organizatorem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Plakat

Zobacz także

2024-04-02, godz. 12:58, Patronaty - polecamy Zbadaj się bezpłatnie! Akcja "Zdrowie pod kontrolą" już w sobotę w Opolu Będzie można wykonać bezpłatne badania, a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki - to wszystko w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą” już w najbliższą sobotę (06.04) od godz. 11:00 do 18:00 w Centrum Handlowym Karolinka… » więcej 2024-03-27, godz. 09:31, Patronaty - polecamy Pasjonaci ekonomii zmierzą się w Igrzyskach Ekonomicznych Igrzyska Ekonomiczne to autorski projekt studentów Koła Naukowego Ekonomistów UO. Jego celem jest sprawdzanie i poszerzanie wiedzy uczniów szkół średnich z województwa opolskiego w zakresie szeroko rozumianych nauk ekonomicznych. » więcej 2024-03-21, godz. 16:30, Patronaty - polecamy DotlenieniRun już w niedzielę w Skarbimierzu Już po raz trzeci ze strefy ekonomicznej w Skarbimierzu Osiedle (powiat brzeski) wystartuje bieg DotlenieniRun. Start o godz. 11:00 ze skrzyżowania ulic Smaków i Parkowej (niedaleko stacji paliw Orlen). Tam także zlokalizowana będzie… » więcej 2024-03-21, godz. 09:01, Patronaty - polecamy Konkurs "Póki nie jest za późno" Jeszcze tylko do 24 marca można przesyłać zgłoszenia do - organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - konkursu na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”. Tematyka prac powinna dotyczyć… » więcej 2024-03-20, godz. 15:37, Patronaty - polecamy Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej już w niedzielę „Ponad granicami - folklor, sztuka i rękodzieło ludowe na pograniczu polsko - czeskim” - pod takim tytułem w Muzeum Wsi Opolskiej już w najbliższą niedzielę (24.03) odbędzie się 47. Jarmark Wielkanocny. Muzeum zaprasza od godz… » więcej
73747576777879
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »