Prezydent waha się, RAŚ apeluje do samorządów. Co z ustawą o języku śląskim?
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawy i języku śląskim. Ruch Autonomii Śląska wzywa na pomoc samorządy, w tym z woj. opolskiego, by pisały do Andrzeja Dudy w tej sprawie.
Sam prezydent poinformował (15.05), że jeszcze nie podjął decyzji, czy podpisze ustawę o języku śląskim. Senat uchwalił ją tydzień temu. Ustawa cały czas czeka na podpis prezydenta.
- Rozmawiam na ten temat z ekspertami, naukowcami - powiedział Andrzej Duda w trakcie pobytu w Katarze, gdzie wziął udział w Forum Ekonomicznym.
- Proszę pamiętać, że większość ekspertów jest jednoznacznego zdania, mówię o naukowcach, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach, nawet na obszarze Śląska. Są to po prostu dialekty o charakterze najczęściej lokalnym i taka jest specyfika tego zróżnicowania w Polsce, tej wielokulturowości, bardzo zresztą ciekawej, która jest dzisiaj naszym skarbem - powiedział prezydent.
Zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą, język śląski może być uznany za język regionalny. Aby tak się stało, prezydent musi podpisać ustawę. Zdaniem Jerzego Gorzelika, uchwały samorządów, szczególnie z zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, mogłyby wpłynąć na prezydenta Dudę
- Warto pokazać, że samorządy w tych województwach, gdzie mieszka zdecydowana większość użytkowników języka śląskiego, przywiązane są do pewnych tradycji i wartości kulturowych. No i przede wszystkim dbają także o dobrostan mieszkańców, dla których język śląski jest ważnym, nie tylko instrumentem komunikacji, ale też symbolem tradycji kulturowej, tożsamości.
Jerzy Gorzelik zapewnił, że ustawa i uznanie śląskiego za język regionalny nie jest wstępem do zabiegów o oderwanie Śląska od Polski.
- To jest czas, w którym państwa zachodu, w tym Polska, powinny budować swój autorytet na poszanowaniu godności swoich obywateli, więc także na poszanowaniu różnorodności kulturowej - dodał Jerzy Gorzelik.
Rozmowa z Jerzym Grzelikiem dziś ( 15.05) po godz. 18.00 w Popołudniowym Paśmie Publicystycznym Radia Opole.