Ekstraklasa piłkarska - Korona - Ruch 2:0 (opis2)

Bramki: 1:0 Robert Dadok (42-samobójcza), 2:0 Jewgienij Szykawka (75).

Żółta kartka - Korona Kielce: Martin Remacle, Bartosz Kwiecień. Ruch Chorzów: Adam Vlkanova, Daniel Szczepan.

Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów 11 324.

Korona Kielce: Xavier Dziekoński - Miłosz Trojak, Yoav Hofmayster, Bartosz Kwiecień (67. Dominick Zator), Marcel Pięczek - Jacek Podgórski, Dawid Błanik (67. Jakub Łukowski), Fredrik Krogstad, Martin Remacle (85. Dalibor Takac), Danny Trejo (73. Mariusz Fornalczyk) - Adrian Dalmau (67. Jewgienij Szykawka).

Ruch Chorzów: Dante Stipica - Patryk Stępiński (71. Wiktor Długosz), Szymon Szymański, Josema - Robert Dadok, Adam Vlkanova (58. Miłosz Kozak), Filip Starzyński (85. Tomasz Foszmańczyk), Tomasz Wójtowicz - Daniel Szczepan (46. Soma Novothny), Michał Feliks (46. Filip Wilak), Bartłomiej Barański.

Piłkarze Korony do meczu z Ruchem przystępowali z +nożem na gardle+. Praktycznie tylko zwycięstwo przedłużało i tak już małe szanse na utrzymanie. Chorzowianie grali wyłącznie o prestiż. „Niebiescy”, mimo że wiosną spisują się znacznie lepiej niż jesienią, to w przyszłym sezonie występować będą na zapleczu ekstraklasy.

Kielczanie od początku ruszyli do zdecydowanych ataków i już w szóstej minucie pod bramką Dante Stipicy było niebezpieczne. Po dośrodkowaniu Miłosza Trojaka, Adrian Dalmau głową zagrał do Dawida Błanika, ale obrońcy gości w ostatniej chwili zażegnali niebezpieczeństwo. Chwilę później strzał Danny’ego Trejo minimalnie minął spojenie słupka z poprzeczką. Szturm Korony trwał nadal. Uderzenie Martina Remacle’a zablokował Szymon Szymański, a strzał Bartosza Kwietnia był niecelny.

Z czasem chorzowianie zaczęli grać odważniej, Michał Feliks głową uderzył ponad poprzeczką bramki gospodarzy, Xavier Dziekoński nie musiał także interweniować po woleju Bartłomieja Barańskiego. W 19. min dobrą okazję mieli podopieczni Kamila Kuzery, ale Trejo z kilku metrów nie trafił głową w światło bramki. Cztery minuty później kielczanie wyszli z kontrą, ale Remacle zamiast podawać do któregoś z kolegów z drużyny zdecydował się na strzał, który został zablokowany. Po chwili Belg uderzył tuż zza linii pola karnego, ale tym razem niecelnie.

Zespół z Kielc przez dłuższy czas praktycznie nie schodził z połowy rywala. Po półgodzinie gry wydawało się, że gospodarze muszą objąć prowadzenie. Dalmau podał do Remacle’a, ale pomocnik Korony w sytuacji sam na sam ze Stopicą uderzył wprost w Chorwata. Bramkarz zespołu z Górnego Śląska nie skapitulował także po strzale Błanika. W 39. min będący w polu karnym Remacle nie trafił w bramkę Ruchu. Napór Korony przyniósł w końcu efekt tuż przed przerwą. Po rzucie rożnym piłkę przedłużył Dalmau, a pomocnik „Niebieskich” Robert Dadok interweniował tak niefortunnie, że pokonał Stipicę.

Przed rozpoczęciem drugiej połowy trener gości Janusz Niedźwiedź zdecydował się na dwie zmiany, na boisku pojawili się Filip Wilak i Soma Novothny. Nie zmieniło to obrazu gry, napór gospodarzy trwał nadal, a trzy minuty po wznowieniu gry mogli oni podwyższyć prowadzenie. Strzał głową z bliskiej odległości Dalmau w instynktowny sposób obronił Stipica, a dobitka Fredrika Krogstada minęła bramkę Ruchu. W ciągu kilku następnych minut Korona stworzyła dwie dogodne sytuacje, ale Miłosz Trojak głową uderzył niecelnie, a strzał Trejo zablokował obrońca Ruchu.

Dopiero teraz obudzili się chorzowianie. Silne uderzenie Dadoka obronił Dziekoński, a dobitka Filipa Starzyńskiego była niecelna. W 61. min po starciu Kwietnia z Novothnym sędzia Paweł Malec po raz drugi ukarał obrońcę Korony żółtą kartką, ale później wycofał się z tej decyzji. Na kwadrans przez końcem regulaminowego czasu gry drużyna Kuzery zdobyła drugą bramkę. Po dośrodkowaniu Jacka Podgórskiego piłka trafiła do Jewgienija Szykawki, a Białorusin, który na boisku pojawił się osiem minut wcześniej, pokonał chorwackiego bramkarza gości.

Goście dążyli do zdobycia honorowej bramki, blisko tego był Filip Starzyński, ale z 20 metrów uderzył ponad poprzeczkę bramki Korony. Ostatecznie wynik się nie zmienił i Korona nadal zachowała szansę na utrzymanie. Zespół z Chorzowa mecz kończył w „dziesiątkę”. Urazu doznał hiszpański stoper Josema, a Janusz Niedźwiedź wcześniej wykorzystał limit zmian. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ krys/

2024-06-02, godz. 02:10 LN siatkarek - USA - Polska 1:3 (opis) Polskie siatkarki pokonały w amerykańskim Arlington reprezentację gospodarzy 3:1 (29:27, 25:22, 20:25, 25:23) w meczu Ligi Narodów. To ósme z rzędu zwycięstwo… » więcej 2024-06-02, godz. 01:40 LN siatkarek - USA - Polska 1:3 (wynik) Polskie siatkarki pokonały w amerykańskim Arlington reprezentację gospodarzy 3:1 (29:27, 25:22, 20:25, 25:23) w meczu Ligi Narodów. To ósme z rzędu zwycięstwo… » więcej 2024-06-02, godz. 01:20 French Open - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki sobotnich meczów 3. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Hubert Hurkacz (Polska, 8) - Denis Shapovalov (Kanada) 6:3, 7:6 (7-0)… » więcej 2024-06-02, godz. 00:10 Piłkarska LM - Ancelotti: było o wiele trudniej niż się spodziewałem Trener piłkarzy Realu Madryt Carlo Ancelotti przyznał po zwycięstwie nad Borussią Dortmund 2:0 w finale Ligi Mistrzów w Londynie, że ten sukces rodził się… » więcej 2024-06-02, godz. 00:00 Piłkarska LM – hiszpańskie media po finale: Real jest wielki, Real jest królewski Hiszpańskie media w superlatywach oceniają postawę piłkarzy Realu Madryt, którzy w sobotni wieczór na stadionie Wembley w Londynie pokonali w finale Borussią… » więcej 2024-06-02, godz. 00:00 Ogłoszono laureatów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego „O karawanie i psach”, „Wydra”, „Tako rzecze Peaches” i 'Drzewa milczą' znalazły się wśród zwycięskich tytułów w głównych konkursach 64… » więcej 2024-06-02, godz. 00:00 Austria / Dobiega końca kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w Austrii zbliża się do końca. Koncentrowała się ona wokół tematów związanych z klimatem, prawem podatkowym… » więcej 2024-06-01, godz. 23:50 Piłkarska LM - niemieckie media: Borussia nadawała ton w finale Borussia nadawała ton w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów, ale nie wykorzystała swoich sytuacji i to Real Madryt zdobył trofeum - tak przebieg sobotniego meczu… » więcej 2024-06-01, godz. 23:40 Piłkarska LM - triumf Realu Madryt (opis) Piłkarze Realu Madryt triumfowali w Lidze Mistrzów. W finale na Wembley w Londynie pokonali Borussię Dortmund 2:0 (0:0). To 15. w historii trofeum 'Królewskich'… » więcej 2024-06-01, godz. 23:30 Piłkarska LM - Kane i Mbappe najlepszymi strzelcami edycji 2023/24 Anglik Harry Kane z Bayernu Monachium oraz Francuz Kylian Mbappe, który przenosi się z Paris Saint-Germain do Realu Madryt, zostali królami strzelców piłkarskiej… » więcej