Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały…
2024-02-08, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole
Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca, którego w Porannej Rozmowie Radia Opole pytaliśmy o argumenty, których zamierza użyć w czasie negocjacji.
Samorządowiec przekonywał, że wstrzymanie prac nie musi oznaczać całkowitego ich zaniechania. W jego ocenie, niektóre słuszne inicjatywy zapoczątkowane w czasie poprzedniego rządu, stały się ofiarami nadużyć przy realizacji innych projektów.

- Wiadomość o wstrzymaniu, mam nadzieję że czasowym, wymaga wyjaśnienia. Wydaje się, że dziś w ministerstwie jest pewien audyt wynikający z tego, że wiele instytutów, rad instytutów było, jak określił premier Tusk, złodziejstwem i pazernością PiS-u. Dlatego pewnie i te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane - powiedział.

W opinii wicemarszałka, to, że w prace nad powołaniem placówki byli zaangażowani działacze Prawa i Sprawiedliwości, nie musi oznaczać, że pomysł nie zasługuje na realizację. Być może - jak podkreślał - warto zastanowić się, czy planowana skala przedsięwzięcia nie jest zbyt duża, jednak sama idea nie powinna być kojarzona z partyjnymi barwami.

Zbigniewa Kubalańcę zapytaliśmy też o nadchodzące wybory samorządowe. Jak zapowiedział, chciałby nadal pracować w samorządzie województwa, a unijne flagi umieszczone na jego billboardach nie są zapowiedzią startu w eurowyborach, a jedynie podkreślają, jak wiele zyskaliśmy na obecności we wspólnocie.

Na razie nie ma natomiast ostatecznej decyzji w sprawie wystawienia kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Wcześniej mówiło się, że może nim zostać miejski radny Tomasz Kaliszan, jednak wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie udzielenia przez formację poparcia dla Arkadiusza Wiśniewskiego.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji w kulturze, które w ostatnim czasie wytykała Najwyższa Izba Kontroli. To między innymi zaniechania w zakresie wyegzekwowania kar umownych od wykonawcy remontu opolskiego teatru, czy przeciągające się prace nad stworzeniem systemu zniżkowego dla odwiedzających opolskie muzea, czy teatry. Według zapewnień naszego gościa, realizacja tej drugiej kwestii jest dla niego "punktem honoru", a pomóc w tym ma zwiększenie finansowania inwestycji z 200 tysięcy do miliona złotych. Jak wskazywał, dotychczas żadna z firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania, nie była skłonna stworzyć takiej platformy.

Na temat remontu teatru nasz gość nie chciał ujawniać zbyt wielu nowych szczegółów.

- Ta procedura wciąż trwa, dlatego proszę o chwilę cierpliwości - usłyszeliśmy.
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Daniel Klimczak (8.02.2024)

Zobacz także

2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »