2024-05-15, 21:10 Autor: PAP

Pomorskie: trwa szkolenie żołnierzy z pododdziałów specjalnych Wojska Polskiego w ramach SERE (wideo)

Instruktorzy z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (14 ZBOT) rozpoczęli serię szkoleń żołnierzy z pododdziałów specjalnych Wojska Polskiego w ramach SERE. Żołnierze uczą się zachowania na wypadek uprowadzenia lub zestrzelenia nad terytorium wroga - powiedział młodszy chorąży Przemysław Nadolski, oficer prasowy 14 ZBOT.

SERE to anagram angielskich słów Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, Unikanie, Opór w niewoli oraz Ucieczka. "Najbardziej narażonymi na sytuacje wymuszające używanie technik SERE są żołnierze jednostek specjalnych, zwiadowczych, piloci, ale także każda osoba, która znajdzie się w zagrożonym rejonie, gdzie prowadzony jest konflikt zbrojny" - wyjaśnił młodszy chorąży Przemysław Nadolski, oficer prasowy 14 ZBOT.

W trakcie szkolenia żołnierze ćwiczą takie kwestie, jak bytowanie w nieprzyjaznym terenie, zdobywanie pożywienia i wody, budowa schronień, skryte przemieszczanie się, medycyna przetrwania, psychologiczne aspekty przebywania w izolacji czy zachowania jako zakładnik i jeniec wojenny. "Zdajemy sobie sprawę, że potrzeba organizowania tego typu kursów jest bardzo duża w wojsku i pewno będzie ona coraz większa. Wszystko to, co tutaj robimy ma zasymulować sytuację na przykład uprowadzenia. Zdajemy sobie sprawę, że nie do końca możemy odwzorować to, co czeka człowieka w niewoli, ale staramy się mu to przybliżyć" - wyjaśnił Nadolski.

Szkolenie SERE składa się z części teoretycznej i zajęć praktycznych. "W kontekście działań za naszą wschodnią granicą każdy żołnierz powinien umieć zachować się w terenie kontrolowanym przez przeciwnika, kiedy odłączy się od sił własnych. My tego na tym kursie uczymy. Te procedury są takie same w armii NATO, w armii sojuszniczej" - powiedział kapral Łukasz Kostrzewa, kierownik kursu. Dodał, że żołnierze uczą się też udzielania pierwszej pomocy. "Jest to ważne w sytuacji, kiedy w ekipie ktoś zostaje ranny - wtedy żołnierze muszą wiedzieć, jak udzielić pomocy swoim towarzyszom" - podsumował.

W przyszłym tygodniu zachodniopomorscy terytorialsi rozpoczynają szkolenie spadochroniarzy z 6. Pomorskiej Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, a następnie żołnierzy z Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mow/

2024-06-10, godz. 21:40 Polska - Turcja 1:0 do przerwy w piłkarskim meczu towarzyskim Polska prowadzi z Turcją do przerwy 1:0 w towarzyskim meczu piłkarskim w Warszawie. Bramkę zdobył w 12. minucie Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Lekkoatletyczne ME - Kotwiła i Cimanouska poza finałem biegu na 200 m Martyna Kotwiła i Kryscina Cimanouska odpadły w półfinale biegu na 200 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. W finale wystartuje osiem sprinterek:… » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego (aktl.) Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:20 Hołownia: strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać bez dyskusji, by powstrzymać przemytników ludzi i bandytów, którzy te granicę mogą przekraczać… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego w Warszawie. Gola uzyskał Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Hołownia: nie boimy się tych, którzy dzisiaj chcą nas zastraszyć i nie damy się podzielić (opis) Chcemy pokazać wszystkim, którym zależy na bezpieczeństwie w Europie, że nie boimy się tych, którzy chcą nas zastraszyć i że nie damy się podzielić… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Siemoniak: strefa buforowa na granicy to działanie niezbędne; mam nadzieję, że da szybki efekt Sytuacja na granicy jest pogorszona, mamy ogromną presję, po drugiej stronie są agresywni ludzie. To jest działanie niezbędne - ocenił szef MSWiA, koordynator… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Andrzej Duda: obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić polskiego żołnierza (krótka2) Obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić - przede wszystkim pod względem prawnym - interesy polskich żołnierzy - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej… » więcej 2024-06-10, godz. 20:50 Prezydent: na spotkaniu B9 o przygotowaniach do zbliżającego się szczytu NATO Podczas rozpoczynającego się we wtorek na Łotwie spotkania tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki będziemy dyskutowali o kwestiach bezpieczeństwa i przygotowaniach… » więcej