Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-07-09, 10:07 Autor: Joanna Gerlich

Mija 26 lat od powodzi tysiąclecia. Mieszkańcy Opolszczyzny nigdy nie zapomną tej tragedii

Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - dzielnica Koźle - ul.Targowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - dzielnica Koźle - ul.Targowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - dzielnica Kłodnica - ul.Pocztowa/Kanał Kłodnicki [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - dzielnica Kłodnica - ul.Pocztowa/Kanał Kłodnicki [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - Koźle ul.Chrobrego/ul.Filtrowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - Koźle ul.Chrobrego/ul.Filtrowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - Koźle ul.Filtrowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
Powódź w Kędzierzynie-Koźlu - Koźle ul.Filtrowa [Foto:Bogusław Rogowski/fotopolska.eu]
„O tej tragedii nigdy nie zapomnimy”. Tak o powodzi z 1997 roku mówią mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Dokładnie 26 lat temu, w nocy z 8 na 9 lipca, wielka woda dotarła do miasta. Zatopione zostały dzielnice Kłodnica, Żabieniec, Koźle Rogi, Koźle Port, Koźle z wyjątkiem rynku, a także częściowo Lenartowice i Pogorzelec.
Przy szkole nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu utworzono jeden z trzech sztabów. Wspólnie z harcerzami prowadził go Józef Pajor, ówczesny drużynowy.

- Zajmowaliśmy się dostawami żywności, ubraniami, wszystkimi rzeczami, które były potrzebne na czas powodzi - mówi Józef Pajor. - Po tych okolicach, jak Ciski, Rogi, okolice Koźla. Razem ze strażakami działaliśmy. Tu też powstała taka kuchnia przez panią dyrektor zrobiona, że ci do do nas dowozili towar, mogli u nas się przespać i posiłek dostać. Tak samo u nas strażacy korzystali z naszego posiłku. Poznaliśmy bardzo dużo ludzi, którzy po prostu odwdzięczali się nam jak umieli. Człowiek widział to wszystko, jak to ludzie stracili dorobek swojego życia, to się jeszcze przypomina - dodaje.

- Pracowałam wtedy w Koźlu w takiej prężnej hurtowni. Też nas zalało, więc nie mogliśmy pracować – mówi pani Janina, mieszkanka Kędzierzyna. - I zbieraliśmy zapałki, podpaski, zakupy żeśmy robili wszyscy, gdzieś do jakiegoś punktu tam nosiliśmy wszystkie artykuły pierwszej potrzeby. A wiem, że sąsiadka gotowała obiady, gdzieś wałem szła, gdzieś tam znalazła ścieżkę, bo trochę jak już woda opadła to karmiła rodzinę - dodaje.

Powódź tysiąclecia w lipca 1997 roku dotknęła nie tylko południową i zachodnią Polskę, ale również Czechy, część Niemiec, Słowacji i Austrii. W naszym kraju zginęło 56 osób, a w województwie opolskim co najmniej 6. Szkody oszacowano na ok. 3,5 mld zł.
Józef Pajor
pani Janina

Wiadomości z regionu

2024-06-01, godz. 09:30 Mieszkańcy regionu znowu muszą być przygotowani na nawałnice Kolejne ostrzeżenie dla Opolszczyzny przed burzami przekazuje biuro prognoz IMGW we Wrocławiu. » więcej 2024-06-01, godz. 09:15 Nie tylko festiwal. Święto województwa, Dni Ziemi Strzeleckiej i Dni Ozimka Ten weekend minie nie tylko pod znakiem festiwalu piosenki w Opolu. W Mosznej odbędzie się Święto Województwa Opolskiej, w Ozimku - dni miasta, a w Strzelcach… » więcej 2024-06-01, godz. 02:02 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał… » więcej 2024-05-31, godz. 23:05 61. KFPP: Opolanin świętuje w Opolu. 50 lat pracy artystycznej Michała Bajora w pierwszym dniu festiwalu [ZDJĘCIA] Od 'Ogrzej mnie', przez 'Moją miłość największą', po 'Nie chcę więcej'. Ponad godzinne spotkanie z liryką zafundował widzom na swoje muzyczne urodziny… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil… » więcej 2024-05-31, godz. 20:46 Pieszy Rajd Maluchów będzie pełen atrakcji. Finał na hipodromie w Chocimiu koło Prudnika 42. Rajd Maluchów wyruszy z Prudnika. Turystyczno-rekreacyjna impreza rodzinna organizowana jest z okazji Dnia Dziecka. Zapisało się już blisko 1200 uczestników… » więcej 2024-05-31, godz. 20:45 Strefa festiwalowa w opolskim rynku działa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta [ZDJĘCIA] Strefa festiwalowa w opolskim rynku to już tradycja festiwalu. Nie inaczej jest w tym roku. To tam mieszkańcy miasta i goście mogą pod chmurką obejrzeć bezpośrednią… » więcej 2024-05-31, godz. 20:20 61. KFPP: Witamy was czule! Startuje święto muzyki w Stolicy Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA, VIDEO] Od koncertu Premier rozpoczyna się 3-dniowe święto polskiej piosenki w Opolu. Piątkowy wieczór także upływa pod znakiem 'trójki', bo w menu trzy konce… » więcej 2024-05-31, godz. 17:46 Festiwal w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa. Rusza zbiórka podpisów Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska… » więcej 2024-05-31, godz. 17:38 Most Groszowy w Opolu już w festiwalowej odsłonie Tradycją już się stało, że Most Groszowy w Opolu jest muzycznie przystrajany i kilka godzin przed pierwszym koncertem festiwalowym uroczyście otwarty. Tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »