Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie..…
2024-10-29, 15:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa /oprac. AL

Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA]

Targi Dostępności w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targi Dostępności w Opolu [fot. Joanna Matlak]
O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje się dotrzymać standardów związanych z bezpieczeństwem i ewakuacją osób z niepełnosprawnościami? Otrzymaliśmy informację drogą mailową, w której pan Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier nie kryje oburzenia, że podczas pobytu na bardzo ciekawej konferencji w Opolu, zobaczył coś, co przeczyło idei tego wydarzenia.

Tym tematem postanowiliśmy zająć się dziś
(29.10) w magazynie interwencyjnym. Do studia zaprosiliśmy dyrektora opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aby sprawę wyjaśnić.

Poniżej fragment maila przesłanego przez Macieja Augustyniaka z Fundacji Polska Bez Barier, która to fundacja została zaproszona na III Targi Dostępności, które odbyły się w połowie października w Toyota Park Opole.

Bardzo bym chciał, by ta wiadomość była pochwałą kolejnej edycji Targów Dostępności. Chciałbym móc skupić się na tym, że wiele mądrych osób mówiło mądre rzeczy i idziemy w dobrą stronę. Niestety merytoryczna wartość wydarzenia, nawet najwspanialsza, blednie kiedy organizator naraża zdrowie i życie osób uczestniczących w wydarzeniu oraz wysyła jasny sygnał, że dostępność wydarzenia jest ważna tylko do chwili gdy nie psuje koncepcji estetycznej. Piszę w zadziwieniu i niezgodzie na lekceważenie przepisów przeciwpożarowych, prawa osób z niepełnosprawnościami do korzystania z niebieskich miejsc parkingowych i niemożności dostarczenia tak podstawowych rzeczy jak krzesła umożliwiające osobom starszym/o kulach możliwość uczestnictwa na równi z innymi.
Połączyliśmy się telefonicznie z panem Maciej Augustyniakiem oraz równocześnie w studiu gościliśmy Łukasza Żmudę, dyrektora opolskiego oddziału PFRON. Już na samym początku obaj panowie wyrazili przekonanie, że dojdą do porozumienia.

Na co zwrócił uwagę uczestnik konferencji?

- Przed wejściem na niebieskich kopertach zaparkowane były samochody wystawców, takie samochody demo, które prezentowały rozwiązania, takie podnośniki, pochylnie, jak to można zrobić, żeby było trochę lepiej dostępniej. Te samochody stały sobie na niebieskich kopertach, natomiast nie miały uprawnień, nie miały niebieskich kart parkingowych, co wiązało się z tym, że przynajmniej trójka moich znajomych poruszających się na wózkach, musiała jechać gdzieś tam dalej - opowiada Maciej Augustyniak.
Maciej Augustyniak (1)
- Zabrakło trochę czujności, zabrakło też czasu, ja przekazałem informację moim pracownikom o tych uwagach, które zostały w dyskretny sposób przekazane, natomiast nie ukrywam, że tak, zabrakło tej czujności, żeby zweryfikować, czy zostały sprawy rozwiązane - przyznaje dyrektor. - Tej czujności trochę zabrakło, powiem tak, to było 6 miesięcy ciężkich przygotowań, to było naprawdę duże przedsięwzięcie, bo musimy sobie uzmysłowić, że w Opolu przez cały tydzień mieliśmy mnóstwo imprez związanych z dostępnością, staraliśmy się reagować na pojawiające się w przestrzeni również potrzeby uczestników - opowiada Łukasz Żmuda.
Łukasz Żmuda (1)
Kolejna rzecz dotyczyła otwartych i podpartych drewnianymi kołkami drzwi PPOŻ.

To nie tylko rażąco niezgodne z prawem, ale też bardzo niebezpieczne dla osób, które Państwo zaprosiliście. W szczególności osób z niepełnosprawnością, które za którymiś z owych drzwi oczekiwałyby na wsparcie służb. Żadne systemy oddymiania nie mają szansy być skuteczne w takiej sytuacji. Zebraliśmy kolekcję 8 kołków - pisze Maciej Augustyniak i potwierdza to także w rozmowie podczas audycji.

- Drzwi przeciwpożarowe muszą być zamknięte, koniec kropka, bo chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich, a jeżeli tak się zdarzy, że ktoś popełni błąd i być może ktoś tam zwróci na coś uwagę, no to nie traktujmy tego jak uciążliwość, nawet jeżeli jest to uciążliwe - mówi Maciej Augustyniak.

Maciej Augustyniak (2)
Maciej Augustyniak (3)
Jak komentuje ten zarzut dyrektor Łukasz Żmuda?

- Często te przepisy PPOŻ utrudniają też kwestię dostępności. Te drzwi rzeczywiście były tam, gdzie mogliśmy, staraliśmy się je otwierać i zamykać. To zresztą jest wniosek na kolejną edycję, jeżeli będziemy ją robić w tej lokacji, żeby rzeczywiście w tych ciągach komunikacyjnych, gdzie występują te drzwi była cały czas osoba, która wspiera chociażby osoby poruszające się na wózku. Może wolontariusz na przykład? Za kołki nie odpowiadam, ale tak - zabrakło tej czujności - stwierdza dyrektor Żmuda.
Łukasz Żmuda (2)
Fundacja Polska Bez Barier zwróciła też uwagę na brak chociażby jednego krzesła wyposażonego w podłokietniki, co sprawiało widoczny kłopot osobom poruszającym się o kulach.

- Dostępność to często nie jest sterowanie statkiem kosmicznym i jakieś nie wiadomo jakie nakłady trzeba zrobić, czasem to są drobiazgi. Na przykład osoby ze schorzeniami układu krążenia, czy osoby starsze, osoby poruszające się o kulach bardzo sobie cenią, jeżeli krzesła wyposażone są w podłokietniki, wtedy po prostu dużo łatwiej jest im usiąść i wstać - mówi słuchacz.

- Tutaj też dodam jeszcze od siebie, że absolutnie kluczową rzeczą przy organizacji wydarzeń czy przy czymkolwiek co co robimy jest podanie rzetelnej informacji, jeżeli my z jakichkolwiek przyczyn nie możemy jakiegoś rozwiązania dostarczyć, dobrze byłoby to napisać i wtedy osoby, które się wybierają, a potrzebują jakiegoś rozwiązania, są w stanie się do tego przygotować - zauważa Maciej Augustyniak.
12

Zobacz także

2024-11-22, godz. 19:19 Dramatyczne warunki życia 92-letniej mieszkanki Burgrabic. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic, która mieszka w miejscu urągającym… » więcej 2024-11-21, godz. 15:30 Konflikt zatrudnienia lekarza, czyli kuriozum goni kuriozum [INTERWENCJA] Lekarz, który powinien być w przychodni, bo jest tam zatrudniony na etacie w ramach kontraktu rezydenckiego, jest w pracy nieobecny. Okazuje się, że jest zatrudniony… » więcej 2024-11-20, godz. 15:10 "Jest to niedopuszczalne" - mł. asp. Ewelina Karpińska o wsiadaniu za kierownicą po alkoholu [INTERWENCJA] Pięciu pijanych kierowców wpadło w ręce policjantów z Kluczborka, Wołczyna i Byczyny podczas minionego weekendu. Duży w tym udział czujnych mieszkańców… » więcej 2024-11-19, godz. 15:07 Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia. Nasz gość zwraca uwagę, że… Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim poprosił Radio Opole o nagłośnienie faktu… » więcej 2024-11-15, godz. 17:10 "Gdyby przed tym zabiegiem, ktoś powiedział mi, że w XXI w. eutanazja zwierzęcia może wyglądać w taki sposób, to… Niemal każdy, kto ma zwierzę liczy się z tym, że kiedyś nadejdzie moment rozstania. Bywają takie sytuacje, że ten moment pożegnania jest wymuszony przez… » więcej 2024-11-14, godz. 15:39 Oddziały wewnętrzne pełne pacjentów. Co jest powodem i czy można temu zaradzić? [INTERWENCJA] Brakuje miejsc na większości oddziałów wewnętrznych w opolskich szpitalach. Pacjenci, którzy z SOR-ów są kierowani do przyjęcia na internę, muszą liczyć… » więcej 2024-11-13, godz. 18:08 Opole: Maszt runął. Chmielowice, Żerkowice i osiedle Dambonia poza zasięgiem. Jak to aktualnie wygląda? [INTERWEN… Kiepski zasięg w telefonie i słaby transfer w internecie – tak o swojej sytuacji mówili pod koniec czerwca mieszkańcy Chmielowic, Żerkowic, ale też abonenci… » więcej 2024-11-12, godz. 16:37 "Czekałem, czy jakiś zarządca, który to usunął, ustawi to z powrotem w godne miejsce, ale nic takiego niestety się… Listopad to taki miesiąc, kiedy wspominamy tych, których już z nami nie ma. Mają oni swoje miejsce pochówku na cmentarzach, ale bywają też miejsca upamiętnienia… » więcej 2024-11-08, godz. 14:59 "Czy jest sposób na kierowców tuningowanych samochodów?" - pyta nasz słuchacz [INTERWENCJA] Na hałas, szczególnie uciążliwy w godzinach nocnych, skarży się pan Aleksander, nasz słuchacz z dzielnicy Zaodrze w Opolu. Jednocześnie pyta, czy są jakiekolwiek… » więcej 2024-11-07, godz. 15:40 "W Opolu mamy świetną komunikację miejską, fajne autobusy, tylko, że jest jedna sprawa, którą warto by zrobić:… Zadzwonił do nas słuchacz prosząc o interwencję w sprawie jazdy autobusów w Opolu. Chodzi konkretnie o to, że pan Bogdan, jako pasażer będący inwalidą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »