Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Radni w Zespole Szkół Specjalnych. Pytamy o kontrolę…
2023-12-18, 16:40 Autor: Agnieszka Stefaniak, Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

Radni w Zespole Szkół Specjalnych. Pytamy o kontrolę w opolskiej "13" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Zespół Szkół Specjalnych w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Do końca roku powinna zakończyć się kontrola radnych miejskich w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu. Placówka, która na mapie miasta jest już od 75 lat, działa dziś w dwóch lokalizacjach, a będzie w trzech. Rozproszenie po mieście jest jednym z jej problemów, ale nie jedynym. Po zmianach w przepisach podwójnie dała o sobie znać ciasnota.

Jakie są pierwsze ustalenia zespołu kontrolnego? Jaka jest przyszłość kontrolowanego zespołu szkół, jedynej - dodajmy - publicznej szkoły specjalnej w stolicy województwa? Tym tematem zajęliśmy się dziś w paśmie interwencyjnym.
Na miejscu w szkole pojawiła się z mikrofonem Agnieszka Stefaniak. Nasza reporterka rozmawiała m.in. z uczniami tej szkoły.
Uczniowie szkoły
- Mamy w szkole uczniów ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności - mówi Marek Wróbel, dyrektor szkoły, który zauważa, że wyzwaniem są różnego rodzaju kwestie związane ze zdrowiem uczniów.

- Powinniśmy mieć 122 nauczycieli, mamy 91, także w godzinach ponadwymiarowych ukrytych jest 30 brakujących etatów. Dajemy radę. To jest 2300 godzin tygodniowo zajęć w 44 klasach. Mamy 22 pomoce nauczyciela - panie, które wspomagają głównie w klasach I-IV i później w klasach także starszych. Mamy oczywiście administrację, obsługę, np. autobus szkolny, dwie kuchnie. Mamy masę dodatkowych zatem zajęć. No i to, co nas wyróżnia na tle całego województwa, a może i Polski, to wspaniała obsługa medyczna - mamy 3 pielęgniarki na pełnych etatach - mówi dyrektor szkoły.
Marek Wróbel (1)
Jakie są uciążliwości z perspektywy dyrektora tej szkoły?

- Jedynym problem jest brak jednej placówki, tak, by wykorzystać cały potencjał pracowników. W tej chwili jesteśmy w dwóch, a będziemy w trzech budynkach i jakoś musimy to zorganizować - mówi Marek Wróbel.
Marek Wróbel (2)
- Jedyną bolączka, która nas dotyka jest brak pomieszczeń. My jesteśmy szkołą, która się mieści w małym budynku i w drugim przy ul. Bytnara Rudego. Klas mamy sporo, dzieci mamy sporo, a pomieszczeń mamy tyle, co paręnaście lat temu, gdy dzieci było mniej - mówi jedna z nauczycielek.

- W skali Polski nasza szkoła wypada zawsze ponad średnią krajową i to jest dla mnie sukces i za każdym razem to podkreślam, bo jest to wymierny efekt naszej pracy. Ciężkiej, bardzo takiej wytężonej, ale myślę, że można uzyskać te wymierne efekty pracując cierpliwie - mówi jedna z nauczycielek.
Nauczyciele
Nasza reporterka rozmawiała także z Agatą Gamrot, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu.
Agata Gamrot
123

Zobacz także

2024-11-28, godz. 14:10 Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można tam przechowywać? [INTERWENCJA] Gromadzimy rzeczy, gdzie je przechowywać? I czy piwnica to dobre miejsce? W przypadku niektórych można by długo wymieniać, bo często są to miejsca wręcz… » więcej 2024-11-27, godz. 14:50 Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników [INTERWENCJA] Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu… » więcej 2024-11-26, godz. 15:45 "Chcemy tej kobiecie pomóc, ale sami nie damy rady, bo skąd znaleźć teraz taki piec?" [INTERWENCJA] Temat to smutny, ale być może jest szansa, by został zwieńczony pozytywnym finałem. Zgłosiła go nam Patrycja Stachura, wiceprezes opolskiego oddziału Fundacji… » więcej 2024-11-25, godz. 18:10 "To jest trucizna. Jesteśmy stanowczo przeciwni truciu nas i przyrody" - mówią protestujący mieszkańcy Ligoty Dolnej… Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali w piątek (22.11) mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:19 Dramatyczne warunki życia 92-letniej mieszkanki Burgrabic. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic, która mieszka w miejscu urągającym… » więcej 2024-11-21, godz. 15:30 Konflikt zatrudnienia lekarza, czyli kuriozum goni kuriozum [INTERWENCJA] Lekarz, który powinien być w przychodni, bo jest tam zatrudniony na etacie w ramach kontraktu rezydenckiego, jest w pracy nieobecny. Okazuje się, że jest zatrudniony… » więcej 2024-11-20, godz. 15:10 "Jest to niedopuszczalne" - mł. asp. Ewelina Karpińska o wsiadaniu za kierownicą po alkoholu [INTERWENCJA] Pięciu pijanych kierowców wpadło w ręce policjantów z Kluczborka, Wołczyna i Byczyny podczas minionego weekendu. Duży w tym udział czujnych mieszkańców… » więcej 2024-11-19, godz. 15:07 Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia. Nasz gość zwraca uwagę, że… Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim poprosił Radio Opole o nagłośnienie faktu… » więcej 2024-11-15, godz. 17:10 "Gdyby przed tym zabiegiem, ktoś powiedział mi, że w XXI w. eutanazja zwierzęcia może wyglądać w taki sposób, to… Niemal każdy, kto ma zwierzę liczy się z tym, że kiedyś nadejdzie moment rozstania. Bywają takie sytuacje, że ten moment pożegnania jest wymuszony przez… » więcej 2024-11-14, godz. 15:39 Oddziały wewnętrzne pełne pacjentów. Co jest powodem i czy można temu zaradzić? [INTERWENCJA] Brakuje miejsc na większości oddziałów wewnętrznych w opolskich szpitalach. Pacjenci, którzy z SOR-ów są kierowani do przyjęcia na internę, muszą liczyć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »