Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Epilog
2022-09-16, 06:25 Autor: Bolesław Bezeg

Epilog

Jeden z najwyższych dygnitarzy III Rzeszy Herman Goering za pomoc narodowosocjalistycznemu kanclerzowi Hitlerowi w objęciu władzy dyktatorskiej został nagrodzony rangą premiera landu Prusy, w którym powołał do życia policję polityczną o nazwie gestapo. Już wkrótce Gestapo rozszerzyło swe pole działania na całe Niemcy i podbite przez nie kraje.
Śląsk po Powstaniach - 16 września 2022
25 lutego 1940 roku jako premier Prus Herman Goering wydał dekret, w którym zakazał w Niemczech działalności polskim organizacjom mniejszościowym oraz nakazywał skonfiskowanie przez niemiecki rząd całego majątku tych organizacji.

Dekret ten miał uprawomocnić stan istniejący już od kilku miesięcy, bowiem już we wrześniu 1939 roku większość polskich działaczy mniejszościowych siedziała w obozach koncentracyjnych lub znajdowała się pod stałą obserwacją Gestapo, a majątek polskich organizacji w Niemczech został dawno przejęty przez nazistowskie władze.

A nie był to wcale mały majątek. Były to nieruchomości w Berlinie, w których mieściła się centrala Związku Polaków w Niemczech, lokale w miastach, gdzie mieściły się siedziby struktur regionalnych związku, czy ośrodki kolonijne, takie jak ten na Górze Świętej Anny, gdzie mieści się dziś Muzeum Czynu Powstańczego.

Chociaż wszystkie dekrety Goeringa zostały unieważnione po upadku III Rzeszy, praktycznie jednak ten dotyczący polskiej mniejszości jak gdyby ciągle obowiązuje. Rząd niemiecki odmawia obywatelom niemieckim polskiego pochodzenia, których dziś znów jest ponad półtora miliona, uznania ich za mniejszość narodową.

Działający obecnie na terenie niemieckiego państwa Związek Polaków w Niemczech od kilku lat walczy o odzyskanie odebranego w 1940 r. Polakom statusu mniejszości narodowej oraz o miliard euro odszkodowania za przejęty wówczas i pozostający w dzisiejszych granicach Niemiec majątek polskich organizacji.

W ostatnich latach ZPwN zainicjował tworzenie na terytorium Polski sieci Klubów Rodła, których celem jest kultywowanie pamięci o działaczach sprzed wieku, ale także budowanie środowiska zdolnego wspierać polskich działaczy w Niemczech. Kluby Rodła istnieją też m.in. w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Raciborzu.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-30, godz. 06:20 Stypendysta ZPwN Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-24, godz. 06:20 Mecenas Rodła W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród… » więcej 2022-08-23, godz. 06:20 Rolnik z Zalesia Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego. » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »