Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Ks. Karol Koziołek
2022-09-12, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Ks. Karol Koziołek

Wybitny polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, w latach 1928–1932 poseł do Sejmiku Opolskiego Karol Koziołek, urodził się 1 marca 1856 roku w Otmęcie.
Śląsk po Powstaniach - 12 września 2022
Edukację rozpoczął w Otmęcie, a następnie kontynuował ją w gimnazjum w Opolu, które ukończył w roku 1877. Wówczas wyjechał do Wrocławia, gdzie studiował filozofię i teologię. W roku 1880 założył na wrocławskim uniwersytecie Towarzystwo Studentów Górnoślązaków. Dalsze studia teologiczne kontynuował w Ratyzbonie, gdzie w roku 1883 uzyskał święcenia kapłańskie.

Od roku 1890 pracował jako proboszcz na parafii w Woli koło Pszczyny. W roku 1897 przeniósł się na parafię w Grabinie koło Prudnika, gdzie pełnił funkcję proboszcza przez kolejne 37 lat. Mimo zaangażowania w polską działalność plebiscytową, po podziale Śląska zdecydował się pozostać na swojej parafii, która znalazła się na terytorium niemieckim.

Był jednym z założycieli Polsko-Katolickiej Partii Ludowej, z której listy startował w wyborach do sejmiku rejencji opolskiej. W roku 1928 został wybrany jednym z trzech polskich posłów do regionalnego sejmiku Opolszczyzny. Sprawował mandat posła do sejmiku aż do 1932 roku. honorowym prezesem I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.

W ramach poselskiej działalności w roku 1931 zainicjował złożenie petycji do kanclerza Niemiec Heinricha Bruninga, w której domagał się respektowania praw polskich mieszkańców rejencji opolskiej.

W latach 1930 - 1935 pełnił funkcję prezesa I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Jednocześnie sprawował nadzór nad polską szkołą mniejszościową działająca na terenie jego parafii w Grabinie. Za swoją polską działalność był na różne sposoby szykanowany, m.in. kilkakrotnie splądrowano jego mieszkanie, na różne sposoby starano się uprzykrzać mu codzienne życie, grożono też odsunięciem od pracy duszpasterskiej.

W roku 1934 przeszedł na emeryturę i przeniósł się do rodziny do Otmętu, gdzie pozostał do końca życia. W uznaniu jego zasług dla sprawy polskiej 5 lutego 1936 wybrano go honorowym prezesem I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.

W wieku 82 lat Ksiądz Karol Koziołek zmarł w Otmęcie 8 grudnia 1938 roku.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »