Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Konwencja wygasa
2022-09-08, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Konwencja wygasa

W lipcu 1937 r. wygasła zawarta na 15 lat w maju 1922 r. tzw. Górnośląska Konwencja Genewska. Niemal natychmiast na Polaków w Niemczech spadł grad rozmaitych szykan.
Śląsk po Powstaniach - 8 września 2022
Począwszy od spraw szkolnych: nakazano zamknięcie polskiego wydziału przy Akademii Nauczycielskiej w Bytomiu, przez co zaczęło brakować polskich nauczycieli. Wprowadzono biurokratyczne utrudnienia w przenoszeniu dzieci do polskich szkół – wprowadzono trudne do spełnienia wymagania formalne.

Odmawianie zezwoleń na remonty i przebudowy budynków przeznaczonych na polskie szkoły prywatne stało się powszechną plagą i uniemożliwiło powstanie kilkudziesięciu szkół.

Inne szykany to odmowy zatwierdzania transakcji zakupu ziemi i nieruchomości – „dla bezpieczeństwa interesu państwowego” wprowadzono obowiązek zatwierdzania przez urzędników samorządowych transakcji dokonywanych na terenie przygranicznym, a za taki uznano administracyjnie obszar powiatów, w których na Opolszczyźnie działała mniejszość polska.

Wprowadzono działania mające zniszczyć siłę ekonomiczną polskiej mniejszości. Rozesłano szereg zaleceń dla urzędników instytucji gospodarczych, których celem było skłonienie niemieckich obywateli do występowania z polskich spółdzielni i wycofywania wkładów z polskich banków spółdzielczych. Rozdawano bony rabatowe do niemieckich firm konkurujących z firmami polskimi. A robotnikom polskim odmawiano zatrudnienia jeśli nie wstąpili do niemieckich związków zawodowych.

Organizacjom mniejszościowym zabroniono publicznego używania własnych barw i symboli narodowych. Harcerzom zabroniono używania mundurów, zalecając gremialne wstępowanie do Hitlerjugend, które wśród organizacji młodzieżowych w Niemczech otrzymało monopol na użytkowanie mundurów.

To właśnie wtedy pojawiła się potrzeba stworzenia dla Związku Polaków w Niemczech symboli nie nawiązujących do symboli używanych w Polsce. W odpowiedzi na tę potrzebę powstało Rodło, a symbolem polskiej młodzieży w Niemczech stał się zielony liść lipy.

Szykany objęły też organizowane na terenie Niemiec kolonie i obozy letnie, które poddano drobiazgowym kontrolom zwykle nakazującym zamknięcie placówki wypoczynku. Słynna była historia obozu harcerskiego zorganizowanego latem 1938 r. w Cisku na prywatnym terenie rodziny Planetorzów. Kolejne kontrole zmusiły uczestników do dwukrotnej zmiany adresu wypoczynku.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-30, godz. 06:20 Stypendysta ZPwN Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-24, godz. 06:20 Mecenas Rodła W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród… » więcej 2022-08-23, godz. 06:20 Rolnik z Zalesia Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego. » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »