Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Polak z Opolskiego Śląska
2022-09-05, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Polak z Opolskiego Śląska

Jednym z najwybitniejszych publicystów Związku Polaków w Niemczech był pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Franciszek Adamiec - działacz społeczny i kulturalny, miłośnik i popularyzator tradycji Śląska Opolskiego.
Śląsk po Powstaniach - 5 września 2022
Franciszek Adamiec urodził się 22 października 1916 roku w chłopskiej rodzinie w Dobrzeniu Wielkim niedaleko Opola. Uczył się w tamtejszej szkole mniejszościowej, a następnie w gimnazjum polskim w Bytomiu. Po maturze pracował w redakcjach polskich gazet wydawanych w Opolu przez Związek Polaków w Niemczech.

W czasie II wojny światowej, jak wielu Opolan został wcielony do Wehrmachtu, w którego szeregach trafił na front zachodni, skąd uciekł do aliantów. Po wojnie wrócił do Dobrzenia Wielkiego, gdzie podjął pracę jako nauczyciel. Wkrótce podjął także szereg aktywności społecznych.

Pracował jako instruktor Wydziału Kultury Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, sekretarz Zarządu Okręgowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, wicedyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Był także przewodniczącym Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju, współzałożycielem i prezesem Opolskiego Towarzystwa Walki z Gruźlicą oraz przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich.

W roku 1958 był jednym z założycieli redakcji „Kalendarza Opolskiego”, którego przez 25 lat był także redaktorem naczelnym.

Po rozwiązaniu w roku 1970 Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich został wiceprzewodniczącym powołanego w to miejsce Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, a w roku 1982 został jego przewodniczącym, którą to funkcję pełnił aż do śmierci. W roku 1970 przeszedł na emeryturę, ale nadal był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych promujących Opolszczyznę i integrujących jej mieszkańców.

O sobie mawiał „Jestem Polakiem ze Śląska Opolskiego”. Za swoją aktywność na niwie kulturalnej był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał nagrody Karola Miarki i Juliusza Ligonia.

Franciszek Adamiec zmarł 26 kwietnia 1995 roku w Opolu.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »