Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Polak z Opolskiego Śląska
2022-09-05, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Polak z Opolskiego Śląska

Jednym z najwybitniejszych publicystów Związku Polaków w Niemczech był pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Franciszek Adamiec - działacz społeczny i kulturalny, miłośnik i popularyzator tradycji Śląska Opolskiego.
Śląsk po Powstaniach - 5 września 2022
Franciszek Adamiec urodził się 22 października 1916 roku w chłopskiej rodzinie w Dobrzeniu Wielkim niedaleko Opola. Uczył się w tamtejszej szkole mniejszościowej, a następnie w gimnazjum polskim w Bytomiu. Po maturze pracował w redakcjach polskich gazet wydawanych w Opolu przez Związek Polaków w Niemczech.

W czasie II wojny światowej, jak wielu Opolan został wcielony do Wehrmachtu, w którego szeregach trafił na front zachodni, skąd uciekł do aliantów. Po wojnie wrócił do Dobrzenia Wielkiego, gdzie podjął pracę jako nauczyciel. Wkrótce podjął także szereg aktywności społecznych.

Pracował jako instruktor Wydziału Kultury Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, sekretarz Zarządu Okręgowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, wicedyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Był także przewodniczącym Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju, współzałożycielem i prezesem Opolskiego Towarzystwa Walki z Gruźlicą oraz przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich.

W roku 1958 był jednym z założycieli redakcji „Kalendarza Opolskiego”, którego przez 25 lat był także redaktorem naczelnym.

Po rozwiązaniu w roku 1970 Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich został wiceprzewodniczącym powołanego w to miejsce Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, a w roku 1982 został jego przewodniczącym, którą to funkcję pełnił aż do śmierci. W roku 1970 przeszedł na emeryturę, ale nadal był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych promujących Opolszczyznę i integrujących jej mieszkańców.

O sobie mawiał „Jestem Polakiem ze Śląska Opolskiego”. Za swoją aktywność na niwie kulturalnej był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał nagrody Karola Miarki i Juliusza Ligonia.

Franciszek Adamiec zmarł 26 kwietnia 1995 roku w Opolu.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-30, godz. 06:20 Stypendysta ZPwN Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-24, godz. 06:20 Mecenas Rodła W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród… » więcej 2022-08-23, godz. 06:20 Rolnik z Zalesia Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego. » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »