Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Posłuchaj wybranych materiałów » Agnieszka Duczmal: Diamentowa Mistrzyni batuty
2021-11-19, 13:26 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Agnieszka Duczmal: Diamentowa Mistrzyni batuty

Agnieszka Duczmal - skan strony z książeczki dołączonej do płyty "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal"
Agnieszka Duczmal - skan strony z książeczki dołączonej do płyty "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal"
"Pierwsza Dama polskiej batuty" Maestra Agnieszka Duczmal została uhonorowana "Diamentową batutą" czyli nagrodą, przyznawaną od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia. Jest to nagroda indywidualna przyznawana „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia”. Dotąd wyróżnienie to uzyskali: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Uroczysta gala wręczenia "Diamentowej batuty" Agnieszce Duczmal miała miejsce 14 listopada 2021 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Warto zaznaczyć, że stało się to niespełna tydzień przez premierą (19.11) dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", zawierającej archiwalne nagrania, ważne w życiu artystycznym mistrzyni batuty. Właśnie o tych nagraniach, ale też o własnym podejściu do dyrygowania Maestra Agnieszka Duczmal opowiedziała w specjalnej rozmowie, zarejestrowanej 15 listopada, a wyemitowanej dwa dni później w audycji "Klasyka wieczorową porą" (17.11). W audycji zabrzmiały ponadto przedpremierowo wybrane nagrania pochodzące ze wspomnianego albumu: "Walc Mefisto HS 110 na orkiestrę" Ferenca Liszta, I część (Allegro tranquillo) z I symfonii g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego oraz obszerne fragmenty pochodzące z opery "Sosarme, re di Media" HWV 30 Georga Friedricha Händla.
Agnieszka Duczmal w rozmowie na temat dyrygowania i dwupłytowego albumu z serii "Diamentowe batuty"

Zobacz także

2021-07-31, godz. 18:08 Międzynarodowy Kurs Muzyczny i Śląskie Lato Muzyczne powracają na Opolszczyznę, po przymusowej pauzie Historia Międzynarodowego Kursu Muzycznego rozpoczyna się w 1990 roku w Głuchołazach, a choć rok 2011 przyniósł zmianę - odtąd kurs odbywa się w Opolu… » więcej 2021-07-17, godz. 20:43 Wiolonczelowe święto w sercu Nysy: zbliża się 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa W drugiej połowie lipca (21-29.07) Nysa po raz ósmy stanie się wiolonczelową stolicą Europy! Czym jest Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa i co ją odróżnia… » więcej 2021-07-12, godz. 19:12 Twórczość symfoniczna Witolda Maliszewskiego przywrócona do życia Chociaż muzycy Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera rozpoczęli wakacje, to o ich pracy robi się coraz głośniej i to za sprawą projektu, który był… » więcej 2021-06-25, godz. 21:47 Muzyczne niuanse, dzięki którym Kolegium Muzyki Ewangelickiej stworzyło w Bogacicy muzyczne misterium... Jakie zabiegi muzyczne i jakie niuanse pozwalają zbudować nastrój w utworze? Jak poradzić sobie z warunkami akustycznymi, które nie zawsze są sprzyjające… » więcej 2021-05-24, godz. 14:18 Znany-nieznany Franciszek Lessel i jego koncert fortepianowy Franciszek Lessel to jedna z najbardziej zagadkowych postaci w naszej rodzimej historii muzyki. W jego życiorysie więcej jest domysłów i rozbieżnych poglądów… » więcej 2021-04-19, godz. 20:38 Kameralistyka, która zadziwia i zachwyca: spotkanie z zespołem ACh Duo Harfa i gitara - każdy z tych instrumentów jest interesujący, choć niezbyt często możemy je podziwiać na koncertach. Różnie też bywa ze skojarzeniami… » więcej 2021-04-18, godz. 21:30 "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego - (nie)zapomniana muzyka baletowa w polskim wydaniu W środowej (14.04) audycji "Klasyka wieczorową porą" zapoznaliśmy się z fragmentami baletu "Pan Twardowski" w 9 obrazach. Jest to dzieło Ludomira Różyckiego… » więcej 2021-04-01, godz. 12:37 Muzyczny wymiar Triduum Paschalnego z perspektywy tradycji i pobożności ludowej U progu świętowania, a raczej przeżywania Świąt Wielkanocnych wsłuchiwaliśmy się (31.03) w audycji "Klasyka wieczorową porą" w serię "Lamentacji Jeremiaszowych"… » więcej 2021-03-28, godz. 19:05 Muzyczne wejście w kulminację Wielkiego Tygodnia z "Zapomnianą klasyką" Kompozytorzy różnych epok, szczególnie zaś reprezentanci baroku, zadbali o to, by można było muzycznie nastroić się do głębszego przeżycia świąt wielkanocnych… » więcej 2020-02-06, godz. 15:41 Płytowa gratka w 111. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz Wybitna polska skrzypaczka, która wcale nie gorzej radziła sobie z fortepianem, a w historii muzyki zapisała się przede wszystkim jako kompozytorka, urodziła… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »