Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel…
2021-08-27, 10:47 Autor: Żaneta Plotnik

Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie.

Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 35 lat aktywnie kształci kolejne pokolenia młodych muzyków, którzy odnoszą ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy m.in. jednym z jego podopiecznych jest Lukas Gogol zwycięzca programu Mam Talent. Od wielu lat także prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe dla nauczycieli i uczniów klas akordeonu w kraju i za granicą. Prowadzi stałą działalność koncertową jako solista i kameralista.

Jest założycielem zespołów Musica Vena oraz Zaginione Archiwum – prezentujących muzykę klezmerska i ludową, a także jest współpracownikiem zespołu Silesia propagującego tradycyjną muzykę śląska opolskiego w kraju i za granicą (koncerty w Czechach, Niemczech, USA). Współpracuje z organizacjami kultury w regionie tworząc i realizując programy poświęcone tradycyjnej kulturze Śląska: Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Folk jest cool (współautor, wykładowca), Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Etnoliptus Silesiensis (współautor, wykładowca).


Dariusz Kownacki jest bardzo cenionym pedagogiem. O jakości jego pracy świadczą nie tylko wyniki nauczania, ale także pozytywne opinie uczniów i rodziców oraz na przestrzeni lat praktycznie zerowy procent rezygnacji z nauki w jego klasie. Podejmuje ambitne zadania dotyczące pomocy uczniom zagrożonym zarówno z instrumentu jak i z przedmiotów teoretycznych.

Zachęca on swoich uczniów do podejmowania wyzwań w formie udziału w koncertach i audycjach środowiskowych. Uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym stwarza możliwości rozwoju talentu poprzez uczestnictwo w warsztatach, klasach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych.

Jest jurorem podczas polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest członkiem jury i delegatem krajowym Confédération Mondiale de l’Accordéon. Dariusz Kownacki opracował autorskie programy nauczania dla swej specjalności oraz dla gry a'vista i zespołu akordeonowego wykorzystywane w szkołach muzycznych. Jest autorem unikatowego programu zajęć fakultatywnych dla szkoły II st – Aranżacja na akordeon z wbudowanym interfacem Midi.

Prowadzi własny kanał You Tube (Accordion Stars by Dariusz Kownacki), gdzie zamieszcza analizy występów młodych akordeonistów, relacje z koncertów i konkursów. Jest autorem autorem publikacji: „Podróże z akordeonem” – Wrocław 2006, „Z akordeonem przez Śląsk” – Łubniany 2015, (CD) Kolędy Śląskie – 2017, Zaginione Archiwum – 2018, Herrnhut – Boża Straż 2021.

Dariusz Kownacki podkreśla, że najpierw jest muzykiem, a później akordeonistą ponieważ akordeon to narzędzie, może niedoskonałe, ale pozwalające iść po drodze muzyki. Mówi o sobie także, że jest nauczycielem – nielubiący napuszonego słowa „pedagog” . Raczej „guru” , „mistrz”, „belfer” – człowiek starający się zrozumieć i pomóc drugiemu młodszemu człowiekowi – uczniowi.

Nazywa się także poszukiwaczem – bo tworzy nie tylko „Zaginione Archiwum”, a także wiele projektów, myśli, wynalazków w dziedzinie nauczania. Oprócz muzyki jego pasją są również gwiazdy (amatorskie obserwacje) i przyroda.

Prywatnie trzymając się Gwiezdnych Wojen raczej „Ruch Oporu” niż „Imperium”, wiecznie „w drodze”, wiecznie „w poszukiwaniu”. W życiu kieruje się myślą: Idź swoja własną drogą, sam ją odnajdź, sam na własne ryzyko nią podążaj, pij szampana lub wodę z kałuży, ale miej świadomość, że to twoje życie – jedyne jakie masz, więc musisz przeżyć je dobrze.

Zobacz także

2021-03-12, godz. 17:53 Barbara Wylęgała – pasjonatka rękodzieła i animatorka osób starszych Basia Wylęgała z Krapkowic na emeryturze postanowiła robić to, co kocha i dzieli się swoją pozytywną kreatywną energią z innymi. Pasją do rękodzieła… » więcej 2021-03-05, godz. 15:08 Anna Sikora – dyrygentka, organistka i pedagog W 2014 roku otrzymała wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. » więcej 2021-02-26, godz. 16:14 Martyna Martynowicz - judoczka i trenerka judo, instruktor gimnastyki i lekkoatletyki Z dziećmi i młodzieżą pracuje już 10 lat, a w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia na macie. Brązowa medalistka zawodów Pucharu Europy w Bratysławie w… » więcej 2021-02-19, godz. 19:49 Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, założycielka i reżyserka Teatru Zapadnia… » więcej 2021-02-12, godz. 17:13 Piotr Skrzypiec - pianista, akompaniator, pedagog, animator kultury, aranżer i kompozytor Pianista, aranżer, kompozytor Piotr Skrzypiec jest założycielem i prowadzącym Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Opolu oraz Studio Piosenki Debiut w Młodzieżowym… » więcej 2021-02-05, godz. 19:56 Klaudiusz Lisoń - dyrygent, trębacz, pedagog. Człowiek orkiestra! Klaudiusz Lisoń – dyrygent, trębacz, muzyk, pedagog, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w Publicznej… » więcej 2021-01-29, godz. 19:24 Joachim Konsek - wyjątkowa postać Prószkowa Joachim Konsek – kronikarz z Prószkowa, pasjonat lokalnej historii i przyrody, organista i dyrygent, animator kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie… » więcej 2021-01-25, godz. 09:43 Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque i Disc… Gościem cyklu „Swojego nie znacie” była Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque… » więcej 2021-01-16, godz. 16:25 Danuta Kampa - animator kultury, trener i choreograf Gościem cyklu Swojego nie znacie była Danuta Kampa – animator kultury, arteterapeuta, trener i choreograf tańca. Założycielka oraz główny trener i choreograf… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »