Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel…
2021-08-27, 10:47 Autor: Żaneta Plotnik

Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie.

Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 35 lat aktywnie kształci kolejne pokolenia młodych muzyków, którzy odnoszą ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy m.in. jednym z jego podopiecznych jest Lukas Gogol zwycięzca programu Mam Talent. Od wielu lat także prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe dla nauczycieli i uczniów klas akordeonu w kraju i za granicą. Prowadzi stałą działalność koncertową jako solista i kameralista.

Jest założycielem zespołów Musica Vena oraz Zaginione Archiwum – prezentujących muzykę klezmerska i ludową, a także jest współpracownikiem zespołu Silesia propagującego tradycyjną muzykę śląska opolskiego w kraju i za granicą (koncerty w Czechach, Niemczech, USA). Współpracuje z organizacjami kultury w regionie tworząc i realizując programy poświęcone tradycyjnej kulturze Śląska: Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Folk jest cool (współautor, wykładowca), Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Etnoliptus Silesiensis (współautor, wykładowca).


Dariusz Kownacki jest bardzo cenionym pedagogiem. O jakości jego pracy świadczą nie tylko wyniki nauczania, ale także pozytywne opinie uczniów i rodziców oraz na przestrzeni lat praktycznie zerowy procent rezygnacji z nauki w jego klasie. Podejmuje ambitne zadania dotyczące pomocy uczniom zagrożonym zarówno z instrumentu jak i z przedmiotów teoretycznych.

Zachęca on swoich uczniów do podejmowania wyzwań w formie udziału w koncertach i audycjach środowiskowych. Uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym stwarza możliwości rozwoju talentu poprzez uczestnictwo w warsztatach, klasach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych.

Jest jurorem podczas polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest członkiem jury i delegatem krajowym Confédération Mondiale de l’Accordéon. Dariusz Kownacki opracował autorskie programy nauczania dla swej specjalności oraz dla gry a'vista i zespołu akordeonowego wykorzystywane w szkołach muzycznych. Jest autorem unikatowego programu zajęć fakultatywnych dla szkoły II st – Aranżacja na akordeon z wbudowanym interfacem Midi.

Prowadzi własny kanał You Tube (Accordion Stars by Dariusz Kownacki), gdzie zamieszcza analizy występów młodych akordeonistów, relacje z koncertów i konkursów. Jest autorem autorem publikacji: „Podróże z akordeonem” – Wrocław 2006, „Z akordeonem przez Śląsk” – Łubniany 2015, (CD) Kolędy Śląskie – 2017, Zaginione Archiwum – 2018, Herrnhut – Boża Straż 2021.

Dariusz Kownacki podkreśla, że najpierw jest muzykiem, a później akordeonistą ponieważ akordeon to narzędzie, może niedoskonałe, ale pozwalające iść po drodze muzyki. Mówi o sobie także, że jest nauczycielem – nielubiący napuszonego słowa „pedagog” . Raczej „guru” , „mistrz”, „belfer” – człowiek starający się zrozumieć i pomóc drugiemu młodszemu człowiekowi – uczniowi.

Nazywa się także poszukiwaczem – bo tworzy nie tylko „Zaginione Archiwum”, a także wiele projektów, myśli, wynalazków w dziedzinie nauczania. Oprócz muzyki jego pasją są również gwiazdy (amatorskie obserwacje) i przyroda.

Prywatnie trzymając się Gwiezdnych Wojen raczej „Ruch Oporu” niż „Imperium”, wiecznie „w drodze”, wiecznie „w poszukiwaniu”. W życiu kieruje się myślą: Idź swoja własną drogą, sam ją odnajdź, sam na własne ryzyko nią podążaj, pij szampana lub wodę z kałuży, ale miej świadomość, że to twoje życie – jedyne jakie masz, więc musisz przeżyć je dobrze.

Zobacz także

2021-05-21, godz. 14:44 Gabriela Dworakowska o przygotowaniach do konkursu "Śląskie Beranie" Gościem Żanety Plotnik w cyklu Swojego nie znacie była Gabriela Dworakowska – animatorka kultury, regionalistyka, nauczycielka, skrzypaczka i śpiewaczka… » więcej 2021-05-18, godz. 16:19 Agnieszka Daniszewska od 30 lat dzieli się pasją do tańca w Krapkowicach i okolicach Agnieszka Daniszewska – pedagog tańca, choreograf, instruktor tańców w kręgu, mediator, założycielka Klubu Sieradan i Teatru Tańca MoDeKo. Od 30 lat dzieli… » więcej 2021-05-13, godz. 17:14 Pasje i tajemnie Wiesława Kolbusza - być może nawet te, o których sam nie wiedział W ogniu pytań znalazł się tym razem skromny i wystraszony tym, co może się wydarzyć, współprowadzący program - Wiesław Kolbusz. » więcej 2021-04-30, godz. 20:00 Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista… » więcej 2021-04-24, godz. 20:56 Kinga Markowska – muzealnik, kurator wystaw, przewodnik wycieczek i podróżniczka Kinga Markowska, jest pracownicą Muzeum Regionalnego w Głogówku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska ze specjalnością komunikacja… » więcej 2021-04-16, godz. 19:05 Arkadiusz Suchara – basista, nauczyciel muzyki, współtwórca G-Lab Bass Woowe Wah Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w zakresie Muzyki i Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Historii i Sztuki. » więcej 2021-04-10, godz. 22:35 Katarzyna Suchara – nauczycielka śpiewu i wokalistka gościem cyklu "Swojego nie znacie" Laureatka licznych konkursów wokalnych w tym programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. Na co dzień prowadzi klasę śpiewu w Młodzieżowym Studium Muzyki… » więcej 2021-04-02, godz. 18:41 Helena Wojtasik – twórczyni ludowa, pisankarka i pasjonatka sportu Od 20 lat zajmuje się wykonywaniem pisanek i w tym zakresie prowadzi warsztaty. Przygodę z pisankarstwem rozpoczęła w 1999 r., kiedy uczyła się tej sztuki… » więcej 2021-03-26, godz. 15:26 Ewa Magosz - nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór Ewa Magosz nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór, dziecięcy zespół taneczny oraz pracuję dla swojej Małej Ojczyzny… » więcej 2021-03-19, godz. 14:22 Michał "Malina" Maliński - perkusista Michał "Malina" Maliński współpracuje miedzy innymi z takimi artystami jak: NOSOWSKA, Grubson, Jarecki, kabaret Neo-Nówka. Perkusista Orkiestry Męskie Granie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »