Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel…
2021-08-27, 10:47 Autor: Żaneta Plotnik

Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie.

Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 35 lat aktywnie kształci kolejne pokolenia młodych muzyków, którzy odnoszą ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy m.in. jednym z jego podopiecznych jest Lukas Gogol zwycięzca programu Mam Talent. Od wielu lat także prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe dla nauczycieli i uczniów klas akordeonu w kraju i za granicą. Prowadzi stałą działalność koncertową jako solista i kameralista.

Jest założycielem zespołów Musica Vena oraz Zaginione Archiwum – prezentujących muzykę klezmerska i ludową, a także jest współpracownikiem zespołu Silesia propagującego tradycyjną muzykę śląska opolskiego w kraju i za granicą (koncerty w Czechach, Niemczech, USA). Współpracuje z organizacjami kultury w regionie tworząc i realizując programy poświęcone tradycyjnej kulturze Śląska: Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Folk jest cool (współautor, wykładowca), Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Etnoliptus Silesiensis (współautor, wykładowca).


Dariusz Kownacki jest bardzo cenionym pedagogiem. O jakości jego pracy świadczą nie tylko wyniki nauczania, ale także pozytywne opinie uczniów i rodziców oraz na przestrzeni lat praktycznie zerowy procent rezygnacji z nauki w jego klasie. Podejmuje ambitne zadania dotyczące pomocy uczniom zagrożonym zarówno z instrumentu jak i z przedmiotów teoretycznych.

Zachęca on swoich uczniów do podejmowania wyzwań w formie udziału w koncertach i audycjach środowiskowych. Uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym stwarza możliwości rozwoju talentu poprzez uczestnictwo w warsztatach, klasach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych.

Jest jurorem podczas polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest członkiem jury i delegatem krajowym Confédération Mondiale de l’Accordéon. Dariusz Kownacki opracował autorskie programy nauczania dla swej specjalności oraz dla gry a'vista i zespołu akordeonowego wykorzystywane w szkołach muzycznych. Jest autorem unikatowego programu zajęć fakultatywnych dla szkoły II st – Aranżacja na akordeon z wbudowanym interfacem Midi.

Prowadzi własny kanał You Tube (Accordion Stars by Dariusz Kownacki), gdzie zamieszcza analizy występów młodych akordeonistów, relacje z koncertów i konkursów. Jest autorem autorem publikacji: „Podróże z akordeonem” – Wrocław 2006, „Z akordeonem przez Śląsk” – Łubniany 2015, (CD) Kolędy Śląskie – 2017, Zaginione Archiwum – 2018, Herrnhut – Boża Straż 2021.

Dariusz Kownacki podkreśla, że najpierw jest muzykiem, a później akordeonistą ponieważ akordeon to narzędzie, może niedoskonałe, ale pozwalające iść po drodze muzyki. Mówi o sobie także, że jest nauczycielem – nielubiący napuszonego słowa „pedagog” . Raczej „guru” , „mistrz”, „belfer” – człowiek starający się zrozumieć i pomóc drugiemu młodszemu człowiekowi – uczniowi.

Nazywa się także poszukiwaczem – bo tworzy nie tylko „Zaginione Archiwum”, a także wiele projektów, myśli, wynalazków w dziedzinie nauczania. Oprócz muzyki jego pasją są również gwiazdy (amatorskie obserwacje) i przyroda.

Prywatnie trzymając się Gwiezdnych Wojen raczej „Ruch Oporu” niż „Imperium”, wiecznie „w drodze”, wiecznie „w poszukiwaniu”. W życiu kieruje się myślą: Idź swoja własną drogą, sam ją odnajdź, sam na własne ryzyko nią podążaj, pij szampana lub wodę z kałuży, ale miej świadomość, że to twoje życie – jedyne jakie masz, więc musisz przeżyć je dobrze.

Zobacz także

2021-10-15, godz. 11:20 Sandra Kubacka, wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" Sandra Kubacka wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tancerka z 25-letnim stażem. Całe życie… » więcej 2021-10-04, godz. 12:19 Katarzyna Piasecka – pianistka, wokalistka, pedagog, wykładowca na Uniwersytecie Opolskim Katarzyna “Puma” Piasecka pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wokalistka, autorka tekstów, producentka, pedagog. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu… » więcej 2021-10-01, godz. 14:21 Bożena Kurek-Di Maggio – pedagog, artysta plastyk, animatorka kultury Od ponad dwudziestu lat pomaga „małym ludziom” i nie tylko, poznać ich potencjał, odwagę i geniusz. Nazywana Panią Di Maggio lub Panią Buongiorno. Na… » więcej 2021-12-30, godz. 13:58 Jarosława Letka - nauczycielka przedszkola w Dąbrowie, która pasją do śpiewania i rękodzieła inspiruje innych. Ukończyła studia pedagogiczne – edukację elementarną na Uniwersytecie Opolskim. Pracuje w Publicznym Przedszkolu w Dąbrowie, gdzie ma możliwość zmieniać… » więcej 2021-09-17, godz. 14:46 Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna… » więcej 2021-09-10, godz. 14:28 Małgorzata Jaźwa o rozwijaniu talentu wokalnego Żeby zostać gwiazdą estrady potrzeba zapału, ciężkiej pracy i odrobiny talentu. Jak ten talent rozwijać? Jak pracować nad głosem? Czy śpiewać każdy… » więcej 2021-08-27, godz. 10:47 Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego… » więcej 2021-08-27, godz. 10:30 Karolina Anioł-Wiencek gościem programu "Swojego nie znacie" Karolina Anioł-Wiencek – zawodowa tancerka sportowego tańca towarzyskiego, tancerka najwyższej klasy tanecznej S, pedagog, instruktorka tańca. Jej osiągnięcia… » więcej 2021-08-22, godz. 13:50 Magdalena Kolman gościem cyklu "Swojego nie znacie" Magdalena Kolman – instruktorka tańca w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Założycielka oraz kierowniczka Scorpion Dance Team. Międzynarodowy sędzia… » więcej 2021-08-13, godz. 10:40 Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury. Od ponad 13 lat prowadzi dział muzyczny ośrodka kultury, gdzie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »