Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel…
2021-08-27, 10:47 Autor: Żaneta Plotnik

Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie.

Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki [fot. Łukasz Fura]
Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 35 lat aktywnie kształci kolejne pokolenia młodych muzyków, którzy odnoszą ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy m.in. jednym z jego podopiecznych jest Lukas Gogol zwycięzca programu Mam Talent. Od wielu lat także prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe dla nauczycieli i uczniów klas akordeonu w kraju i za granicą. Prowadzi stałą działalność koncertową jako solista i kameralista.

Jest założycielem zespołów Musica Vena oraz Zaginione Archiwum – prezentujących muzykę klezmerska i ludową, a także jest współpracownikiem zespołu Silesia propagującego tradycyjną muzykę śląska opolskiego w kraju i za granicą (koncerty w Czechach, Niemczech, USA). Współpracuje z organizacjami kultury w regionie tworząc i realizując programy poświęcone tradycyjnej kulturze Śląska: Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Folk jest cool (współautor, wykładowca), Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Etnoliptus Silesiensis (współautor, wykładowca).


Dariusz Kownacki jest bardzo cenionym pedagogiem. O jakości jego pracy świadczą nie tylko wyniki nauczania, ale także pozytywne opinie uczniów i rodziców oraz na przestrzeni lat praktycznie zerowy procent rezygnacji z nauki w jego klasie. Podejmuje ambitne zadania dotyczące pomocy uczniom zagrożonym zarówno z instrumentu jak i z przedmiotów teoretycznych.

Zachęca on swoich uczniów do podejmowania wyzwań w formie udziału w koncertach i audycjach środowiskowych. Uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym stwarza możliwości rozwoju talentu poprzez uczestnictwo w warsztatach, klasach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych.

Jest jurorem podczas polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest członkiem jury i delegatem krajowym Confédération Mondiale de l’Accordéon. Dariusz Kownacki opracował autorskie programy nauczania dla swej specjalności oraz dla gry a'vista i zespołu akordeonowego wykorzystywane w szkołach muzycznych. Jest autorem unikatowego programu zajęć fakultatywnych dla szkoły II st – Aranżacja na akordeon z wbudowanym interfacem Midi.

Prowadzi własny kanał You Tube (Accordion Stars by Dariusz Kownacki), gdzie zamieszcza analizy występów młodych akordeonistów, relacje z koncertów i konkursów. Jest autorem autorem publikacji: „Podróże z akordeonem” – Wrocław 2006, „Z akordeonem przez Śląsk” – Łubniany 2015, (CD) Kolędy Śląskie – 2017, Zaginione Archiwum – 2018, Herrnhut – Boża Straż 2021.

Dariusz Kownacki podkreśla, że najpierw jest muzykiem, a później akordeonistą ponieważ akordeon to narzędzie, może niedoskonałe, ale pozwalające iść po drodze muzyki. Mówi o sobie także, że jest nauczycielem – nielubiący napuszonego słowa „pedagog” . Raczej „guru” , „mistrz”, „belfer” – człowiek starający się zrozumieć i pomóc drugiemu młodszemu człowiekowi – uczniowi.

Nazywa się także poszukiwaczem – bo tworzy nie tylko „Zaginione Archiwum”, a także wiele projektów, myśli, wynalazków w dziedzinie nauczania. Oprócz muzyki jego pasją są również gwiazdy (amatorskie obserwacje) i przyroda.

Prywatnie trzymając się Gwiezdnych Wojen raczej „Ruch Oporu” niż „Imperium”, wiecznie „w drodze”, wiecznie „w poszukiwaniu”. W życiu kieruje się myślą: Idź swoja własną drogą, sam ją odnajdź, sam na własne ryzyko nią podążaj, pij szampana lub wodę z kałuży, ale miej świadomość, że to twoje życie – jedyne jakie masz, więc musisz przeżyć je dobrze.

Zobacz także

2021-12-30, godz. 08:55 Magdalena Wójcik-Gugulska, założycielka chóru dziecięco-młodzieżowego OPOLE YOUTH CHOIR Magdalena Wójcik- Gugulska – nauczycielka angielskiego, założycielka chóru dziecięco-młodzieżowego OPOLE YOUTH CHOIR, trenerka wokalna oraz autorka musicalu… » więcej 2021-12-24, godz. 12:01 Kuba Mitoraj – gitarzysta, producent, kompozytor Pierogi czy piernik? Przy wigilijnym stole w cyklu „Swojego nie znacie” prawdziwie swojska i rodzinna atmosfera, bo gościmy ostatniego bohatera tych spotkań… » więcej 2021-12-10, godz. 13:14 Dariusz Romanowski - filmoznawca, edukator filmowy, szef kina Studio i kierownik Pracowni Filmowo-Fotograficznej MDK w… Dariusz Romanowski - filmoznawca, edukator filmowy, szef kina Studio i kierownik Pracowni Filmowo-Fotograficznej MDK w Opolu, prelegent Kina Konesera w opolskim… » więcej 2021-12-03, godz. 14:16 Rafał Jilg – nauczyciel wychowania fizycznego, muzyki i logopeda, a także dyrygent W ramach cyklu "Swojego nie znacie" gościem był Rafał Jilg – nauczyciel wychowania fizycznego, muzyki i logopeda w PSP w Kamieniu Śląski oraz PSP nr 2 w… » więcej 2021-12-30, godz. 09:56 Andrzej Wilczyński, instruktor w Domu Kultury w Ozimku, koordynator Festiwalu Do Re Mi i dyrygent Ozimskiej Orkiestry… Andrzej Wilczyński – to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie Puzonu. Współtwórca orkiestry Wind Power (dyr. Jan Swaton) gminy… » więcej 2021-11-19, godz. 13:08 Radek Pilarz o projekcie "Ale Grają" Gościem Żanety Plotnik był Radek Pilarz – perkusista, pedagog oraz producent. Muzyk sesyjny związany ze sceną rozrywkową oraz jazzową. Pasjonat sportu… » więcej 2021-11-12, godz. 10:28 Kacper Gudzikowski - pedagog, animator kultury i raper Kacper Gudzikowski – pedagog, animator kultury i raper, prowadzi m.in. zajęcia z hip-hopu czy autorskie zajęcia biblijne. Od 12 lat pracuje w Młodzieżowym… » więcej 2021-11-05, godz. 10:19 Dr Alicja Iwańska o swojej przygodzie z tańcem Dr Alicja Iwańska – choreografka, instruktorka tańca, animatorka, instruktorka rekreacji ruchowej (specjalność nowoczesne formy fitness), choreolog. Od 30… » więcej 2021-10-29, godz. 14:22 Piotr Sopel - akustyk, instruktor, animator kultury w Tułowickim Ośrodku Kultury i w Ośrodku Kultury w Niemodlinie Jak co piątek zaprosiliśmy naszych słuchaczy na cykl "Swojego nie znacie". Tym razem o swojej pasji i pracy zawodowej opowiedział Piotr Sopel, akustyk, instruktor… » więcej 2021-10-22, godz. 11:54 Damian Szymański, informatyk, wokalista, nauczyciel śpiewu Damian Szymański jest nauczycielem informatyki w szkole podstawowej w Dębskiej Kuźni. Poza pracą w szkole realizuje się również jako wokalista oraz nauczyciel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »