Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie…
2021-09-17, 14:46 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent

dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna jest skupiona w dwóch głównych nurtach. Jeden z nich to działalność dydaktyczna na uczelniach i różnego rodzaju kursach, seminariach i warsztatach, a drugi nurt to działalność wykonawcza – jako dyrygenta, muzyka kościelnego, organisty i akompaniatora.
W roku 2001 utworzył przy Uniwersytecie Opolskim Opolski Chór Kameralny, z którym to zespołem wielokrotnie brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, koncertach, przeglądach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Jednocześnie nadal prowadził wcześniej założone zespoły. Wielokrotnie uczestniczył w seminariach dyrygenckich w Gdańsku, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Polski Chór Kameralny prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Wykładowcami na tych seminariach byli sławni dyrygenci i kompozytorzy: prof. Uwe Gronostay (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), prof. Frieder Bernius (Niemcy), prof. Chifuru Matsubara (Japonia), prof. Marcin Tomczak (Polska) i prof. Volker Wangenheim (Niemcy) i prof. Heinrich Poos (Niemcy).

Od roku 2005 jest również dyrygentem chóru parafialnego im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Aktywność koncertowa to ok. 180 koncertów w Polsce i poza jej granicami a także udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych, z których najważniejsze to: Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach i Krosnowicach, Międzynarodowe Festiwale im. Karola Marii Webera w Pokoju, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Moritza Brossiga w Paczkowie, Festiwale muzyki Patriotycznej „Tobie Polsko”, Przeglądy chórów kościelnych w Opolu, Pieszycach, Radkowie i Vrbnie (Czechy).

Od roku 1983 – do chwili obecnej pracownik dydaktyczno – naukowy, zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych prowadzący głównie przedmioty muzyczne. Od początku istnienia placówki prowadzi zajęcia z muzyki w Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego „Andragog” w Opolu.

Prowadził międzynarodowe warsztaty wokalne i estradowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni wyższych Trier (Niemcy) na przemian w Opolu i Trier. Był też współprowadzącym warsztaty chóralne chórów polskich i niemieckich w Hamm (Niemcy).

Wielokrotnie był zapraszany do jury rozmaitych przeglądów i festiwali muzycznych na szczeblach gminnych, miejskich I wojewódzkich.

Jego główne zainteresowania muzyczne kierują się w stronę: edukacji muzycznej, muzyki kościelnej ( chóralnej i organowej), upowszechniania muzyki, muzykoterapii, muzyki zapomnianych kompozytorów śląskich, wykonawstwa muzycznego.

Zobacz także

2021-03-12, godz. 17:53 Barbara Wylęgała – pasjonatka rękodzieła i animatorka osób starszych Basia Wylęgała z Krapkowic na emeryturze postanowiła robić to, co kocha i dzieli się swoją pozytywną kreatywną energią z innymi. Pasją do rękodzieła… » więcej 2021-03-05, godz. 15:08 Anna Sikora – dyrygentka, organistka i pedagog W 2014 roku otrzymała wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. » więcej 2021-02-26, godz. 16:14 Martyna Martynowicz - judoczka i trenerka judo, instruktor gimnastyki i lekkoatletyki Z dziećmi i młodzieżą pracuje już 10 lat, a w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia na macie. Brązowa medalistka zawodów Pucharu Europy w Bratysławie w… » więcej 2021-02-19, godz. 19:49 Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, założycielka i reżyserka Teatru Zapadnia… » więcej 2021-02-12, godz. 17:13 Piotr Skrzypiec - pianista, akompaniator, pedagog, animator kultury, aranżer i kompozytor Pianista, aranżer, kompozytor Piotr Skrzypiec jest założycielem i prowadzącym Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Opolu oraz Studio Piosenki Debiut w Młodzieżowym… » więcej 2021-02-05, godz. 19:56 Klaudiusz Lisoń - dyrygent, trębacz, pedagog. Człowiek orkiestra! Klaudiusz Lisoń – dyrygent, trębacz, muzyk, pedagog, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w Publicznej… » więcej 2021-01-29, godz. 19:24 Joachim Konsek - wyjątkowa postać Prószkowa Joachim Konsek – kronikarz z Prószkowa, pasjonat lokalnej historii i przyrody, organista i dyrygent, animator kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie… » więcej 2021-01-25, godz. 09:43 Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque i Disc… Gościem cyklu „Swojego nie znacie” była Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque… » więcej 2021-01-16, godz. 16:25 Danuta Kampa - animator kultury, trener i choreograf Gościem cyklu Swojego nie znacie była Danuta Kampa – animator kultury, arteterapeuta, trener i choreograf tańca. Założycielka oraz główny trener i choreograf… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »