Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie…
2021-09-17, 14:46 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent

dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna jest skupiona w dwóch głównych nurtach. Jeden z nich to działalność dydaktyczna na uczelniach i różnego rodzaju kursach, seminariach i warsztatach, a drugi nurt to działalność wykonawcza – jako dyrygenta, muzyka kościelnego, organisty i akompaniatora.
W roku 2001 utworzył przy Uniwersytecie Opolskim Opolski Chór Kameralny, z którym to zespołem wielokrotnie brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, koncertach, przeglądach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Jednocześnie nadal prowadził wcześniej założone zespoły. Wielokrotnie uczestniczył w seminariach dyrygenckich w Gdańsku, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Polski Chór Kameralny prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Wykładowcami na tych seminariach byli sławni dyrygenci i kompozytorzy: prof. Uwe Gronostay (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), prof. Frieder Bernius (Niemcy), prof. Chifuru Matsubara (Japonia), prof. Marcin Tomczak (Polska) i prof. Volker Wangenheim (Niemcy) i prof. Heinrich Poos (Niemcy).

Od roku 2005 jest również dyrygentem chóru parafialnego im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Aktywność koncertowa to ok. 180 koncertów w Polsce i poza jej granicami a także udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych, z których najważniejsze to: Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach i Krosnowicach, Międzynarodowe Festiwale im. Karola Marii Webera w Pokoju, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Moritza Brossiga w Paczkowie, Festiwale muzyki Patriotycznej „Tobie Polsko”, Przeglądy chórów kościelnych w Opolu, Pieszycach, Radkowie i Vrbnie (Czechy).

Od roku 1983 – do chwili obecnej pracownik dydaktyczno – naukowy, zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych prowadzący głównie przedmioty muzyczne. Od początku istnienia placówki prowadzi zajęcia z muzyki w Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego „Andragog” w Opolu.

Prowadził międzynarodowe warsztaty wokalne i estradowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni wyższych Trier (Niemcy) na przemian w Opolu i Trier. Był też współprowadzącym warsztaty chóralne chórów polskich i niemieckich w Hamm (Niemcy).

Wielokrotnie był zapraszany do jury rozmaitych przeglądów i festiwali muzycznych na szczeblach gminnych, miejskich I wojewódzkich.

Jego główne zainteresowania muzyczne kierują się w stronę: edukacji muzycznej, muzyki kościelnej ( chóralnej i organowej), upowszechniania muzyki, muzykoterapii, muzyki zapomnianych kompozytorów śląskich, wykonawstwa muzycznego.

Zobacz także

2021-05-21, godz. 14:44 Gabriela Dworakowska o przygotowaniach do konkursu "Śląskie Beranie" Gościem Żanety Plotnik w cyklu Swojego nie znacie była Gabriela Dworakowska – animatorka kultury, regionalistyka, nauczycielka, skrzypaczka i śpiewaczka… » więcej 2021-05-18, godz. 16:19 Agnieszka Daniszewska od 30 lat dzieli się pasją do tańca w Krapkowicach i okolicach Agnieszka Daniszewska – pedagog tańca, choreograf, instruktor tańców w kręgu, mediator, założycielka Klubu Sieradan i Teatru Tańca MoDeKo. Od 30 lat dzieli… » więcej 2021-05-13, godz. 17:14 Pasje i tajemnie Wiesława Kolbusza - być może nawet te, o których sam nie wiedział W ogniu pytań znalazł się tym razem skromny i wystraszony tym, co może się wydarzyć, współprowadzący program - Wiesław Kolbusz. » więcej 2021-04-30, godz. 20:00 Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista… » więcej 2021-04-24, godz. 20:56 Kinga Markowska – muzealnik, kurator wystaw, przewodnik wycieczek i podróżniczka Kinga Markowska, jest pracownicą Muzeum Regionalnego w Głogówku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska ze specjalnością komunikacja… » więcej 2021-04-16, godz. 19:05 Arkadiusz Suchara – basista, nauczyciel muzyki, współtwórca G-Lab Bass Woowe Wah Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w zakresie Muzyki i Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Historii i Sztuki. » więcej 2021-04-10, godz. 22:35 Katarzyna Suchara – nauczycielka śpiewu i wokalistka gościem cyklu "Swojego nie znacie" Laureatka licznych konkursów wokalnych w tym programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. Na co dzień prowadzi klasę śpiewu w Młodzieżowym Studium Muzyki… » więcej 2021-04-02, godz. 18:41 Helena Wojtasik – twórczyni ludowa, pisankarka i pasjonatka sportu Od 20 lat zajmuje się wykonywaniem pisanek i w tym zakresie prowadzi warsztaty. Przygodę z pisankarstwem rozpoczęła w 1999 r., kiedy uczyła się tej sztuki… » więcej 2021-03-26, godz. 15:26 Ewa Magosz - nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór Ewa Magosz nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór, dziecięcy zespół taneczny oraz pracuję dla swojej Małej Ojczyzny… » więcej 2021-03-19, godz. 14:22 Michał "Malina" Maliński - perkusista Michał "Malina" Maliński współpracuje miedzy innymi z takimi artystami jak: NOSOWSKA, Grubson, Jarecki, kabaret Neo-Nówka. Perkusista Orkiestry Męskie Granie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »