Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie…
2021-09-17, 14:46 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent

dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna jest skupiona w dwóch głównych nurtach. Jeden z nich to działalność dydaktyczna na uczelniach i różnego rodzaju kursach, seminariach i warsztatach, a drugi nurt to działalność wykonawcza – jako dyrygenta, muzyka kościelnego, organisty i akompaniatora.
W roku 2001 utworzył przy Uniwersytecie Opolskim Opolski Chór Kameralny, z którym to zespołem wielokrotnie brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, koncertach, przeglądach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Jednocześnie nadal prowadził wcześniej założone zespoły. Wielokrotnie uczestniczył w seminariach dyrygenckich w Gdańsku, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Polski Chór Kameralny prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Wykładowcami na tych seminariach byli sławni dyrygenci i kompozytorzy: prof. Uwe Gronostay (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), prof. Frieder Bernius (Niemcy), prof. Chifuru Matsubara (Japonia), prof. Marcin Tomczak (Polska) i prof. Volker Wangenheim (Niemcy) i prof. Heinrich Poos (Niemcy).

Od roku 2005 jest również dyrygentem chóru parafialnego im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Aktywność koncertowa to ok. 180 koncertów w Polsce i poza jej granicami a także udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych, z których najważniejsze to: Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach i Krosnowicach, Międzynarodowe Festiwale im. Karola Marii Webera w Pokoju, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Moritza Brossiga w Paczkowie, Festiwale muzyki Patriotycznej „Tobie Polsko”, Przeglądy chórów kościelnych w Opolu, Pieszycach, Radkowie i Vrbnie (Czechy).

Od roku 1983 – do chwili obecnej pracownik dydaktyczno – naukowy, zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych prowadzący głównie przedmioty muzyczne. Od początku istnienia placówki prowadzi zajęcia z muzyki w Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego „Andragog” w Opolu.

Prowadził międzynarodowe warsztaty wokalne i estradowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni wyższych Trier (Niemcy) na przemian w Opolu i Trier. Był też współprowadzącym warsztaty chóralne chórów polskich i niemieckich w Hamm (Niemcy).

Wielokrotnie był zapraszany do jury rozmaitych przeglądów i festiwali muzycznych na szczeblach gminnych, miejskich I wojewódzkich.

Jego główne zainteresowania muzyczne kierują się w stronę: edukacji muzycznej, muzyki kościelnej ( chóralnej i organowej), upowszechniania muzyki, muzykoterapii, muzyki zapomnianych kompozytorów śląskich, wykonawstwa muzycznego.

Zobacz także

2021-12-30, godz. 08:55 Magdalena Wójcik-Gugulska, założycielka chóru dziecięco-młodzieżowego OPOLE YOUTH CHOIR Magdalena Wójcik- Gugulska – nauczycielka angielskiego, założycielka chóru dziecięco-młodzieżowego OPOLE YOUTH CHOIR, trenerka wokalna oraz autorka musicalu… » więcej 2021-12-24, godz. 12:01 Kuba Mitoraj – gitarzysta, producent, kompozytor Pierogi czy piernik? Przy wigilijnym stole w cyklu „Swojego nie znacie” prawdziwie swojska i rodzinna atmosfera, bo gościmy ostatniego bohatera tych spotkań… » więcej 2021-12-10, godz. 13:14 Dariusz Romanowski - filmoznawca, edukator filmowy, szef kina Studio i kierownik Pracowni Filmowo-Fotograficznej MDK w… Dariusz Romanowski - filmoznawca, edukator filmowy, szef kina Studio i kierownik Pracowni Filmowo-Fotograficznej MDK w Opolu, prelegent Kina Konesera w opolskim… » więcej 2021-12-03, godz. 14:16 Rafał Jilg – nauczyciel wychowania fizycznego, muzyki i logopeda, a także dyrygent W ramach cyklu "Swojego nie znacie" gościem był Rafał Jilg – nauczyciel wychowania fizycznego, muzyki i logopeda w PSP w Kamieniu Śląski oraz PSP nr 2 w… » więcej 2021-12-30, godz. 09:56 Andrzej Wilczyński, instruktor w Domu Kultury w Ozimku, koordynator Festiwalu Do Re Mi i dyrygent Ozimskiej Orkiestry… Andrzej Wilczyński – to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie Puzonu. Współtwórca orkiestry Wind Power (dyr. Jan Swaton) gminy… » więcej 2021-11-19, godz. 13:08 Radek Pilarz o projekcie "Ale Grają" Gościem Żanety Plotnik był Radek Pilarz – perkusista, pedagog oraz producent. Muzyk sesyjny związany ze sceną rozrywkową oraz jazzową. Pasjonat sportu… » więcej 2021-11-12, godz. 10:28 Kacper Gudzikowski - pedagog, animator kultury i raper Kacper Gudzikowski – pedagog, animator kultury i raper, prowadzi m.in. zajęcia z hip-hopu czy autorskie zajęcia biblijne. Od 12 lat pracuje w Młodzieżowym… » więcej 2021-11-05, godz. 10:19 Dr Alicja Iwańska o swojej przygodzie z tańcem Dr Alicja Iwańska – choreografka, instruktorka tańca, animatorka, instruktorka rekreacji ruchowej (specjalność nowoczesne formy fitness), choreolog. Od 30… » więcej 2021-10-29, godz. 14:22 Piotr Sopel - akustyk, instruktor, animator kultury w Tułowickim Ośrodku Kultury i w Ośrodku Kultury w Niemodlinie Jak co piątek zaprosiliśmy naszych słuchaczy na cykl "Swojego nie znacie". Tym razem o swojej pasji i pracy zawodowej opowiedział Piotr Sopel, akustyk, instruktor… » więcej 2021-10-22, godz. 11:54 Damian Szymański, informatyk, wokalista, nauczyciel śpiewu Damian Szymański jest nauczycielem informatyki w szkole podstawowej w Dębskiej Kuźni. Poza pracą w szkole realizuje się również jako wokalista oraz nauczyciel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »